Mnoho ľudí ani nevie, že Azorské ostrovy sa nachádzajú v Európe. Ležia v Atlantickom oceáne a to, že sú ľuďmi často prehliadané, iba napomáha zachovaniu autenticity ostrovov. Toto sú zaujímavosti, ktoré ste o ostrovoch možno ani nevedeli.
Azory tvorí 9 hlavných ostrovov, ktoré sú zároveň vrcholmi najdlhšieho pohoria na Zemi ležiaceho pod hladinou Atlantického oceánu. Ostrovy majú vulkanický pôvod, a okrem oficiálnych názvov má každý z nich aj svoje ľudové pomenovanie podľa jednej konkrétnej farby. Ostrovy sú súčasťou Portugalska, avšak sú autonómnym územím. Čo to znamená? Hoci majú vlastného prezidenta, formálne spadajú pod Portugalsko. Ostrovy boli objavené v 15. storočí, ako inak Portugalcami, a dovtedy ich neobývali žiadni domorodci, dokonca ani väčšie živočíchy. Takmer všetko, čo na ostrovoch dnes uvidíte, bolo privezené ľuďmi.
Európska čajová plantáž
Áno, čajovú plantáž máme aj v Európe a to práve na Azorských ostrovoch. Nachádza sa iba na ostrove São Miuguel a existuje už viac ako 200 rokov. Podnebie na pestovanie čaju nie je priaznivé len tak hocikde. Takže, ak ste milovníkom čaju a nechcete cestovať za plantážami až do Ázie, Azory sú vašim kompromisom.
Už ste jedli pokrm, ktorý sa pripravuje v zemi?
Jedlo, o ktorom hovoríme sa volá cozido nas caldeiras. Je to zmes viacerých typov mäsa a rôznej zeleniny. Pýtate sa ako sa dá pripravovať hlavné jedlo dňa pod zemou? Jednoducho. Južne od mesta Furnas, ktoré leží na hlavnom ostrove São Miuguel sa v pôde nachádza geotermálna energia, ktorú miestni využívajú už dlhé roky. Potraviny sa varia pod zemou až 7 hodín a následne sa servírujú.
Prírodné lákadlá
Väčšina ľudí cestuje na Azorské ostrovy najmä za prírodnými úkazmi a scenériou, ktorá je ako stvorená pre Instagram. Nasledujúce video vám ukáže krásy ukrývajúce sa na ostrovoch Stredoatlantického chrbta. Azorské ostrovy sa však určite neoplatí navštíviť iba kvôli pekným fotkám.
Pozorovanie delfínov
V súčasnosti môžete pozorovať delfíny skáčuce nad hladinu vody aj z trajektu cestou na jeden z chorvátskych ostrovov, avšak šanca vzhliadnuť ich je výrazne nižšia ako na Azoroch. Tie totiž patria medzi najlepšie miesta na svete, umožňujúce pozorovať delfíny. Ak sa vám pošťastí, možno uvidíte aj veľrybu alebo jedného z dvadsiatich iných druhov cicavcov, ktoré si z tamojších vôd urobili svoj domov.
Jazero v sopečnom kráteri
Sopku Sete Cidades nájdete na spomínanom ostrove São Miuguel. Je označovaná za jedno z najkrajších miest na Azoroch. V kráteri sopky sa nachádzajú až dve jazerá, ktoré sa odlišujú farebným odtieňom. Jazero Lagoa Azul je naplnené modrou vodou, a naopak Lagoa Verde zelenou.
Wellness, ktorý zaobstarala príroda
Naprieč ostrovmi sa na viacerých miestach nachádzajú termálne pramene a geotermická energia. Domáci ich už dlhé roky využívajú v čo najväčšej možnej miere. Prameňov a vodopádov nájdete na ostrovoch nespočetne veľa. Najznámejším termálnym bazénom je Terra Nostra, v ktorom je až 40-stupňová voda. A hoci tento bazén nie je až tak vábivý na pohľad, na ostrovoch nájdete aj omnoho krajšie pramene.
Priezračne modrá lagúna v sopečnom kráteri
Medzi ďalšie výtvory prírody patrí ostrov Vila Franca de Campo, ktorý môžete vidieť z pobrežia ostrova São Miuguel. Ostrov Vila Franca de Campo má sopečný pôvod a kráter sopky sa premenil na nedokončený kruhový záliv, do ktorého cez malý kanál vteká priezračná modrá voda, obkolesená strmými svahmi, kde sa nachádzajú rôzne endemity.
Nazrite do jaskyne vyhasnutej sopky
Návšteva vnútorných priestorov sopky patrí medzi zážitky, na ktoré nikdy nezabudnete. Na ostrove Terceira máte možnosť vstúpiť 100 metrov hlboko do lávovej komnaty, pozrieť sa na oblohu nad vami a zažiť až surreálny výhľad. Geológia vulkánu ochránila tieto komnaty pred prírodnými elementmi a zabezpečila vznik novej zelenej fauny.
Okrem spomínaných atrakcií ponúkajú Azorské ostrovy ešte omnoho viac. Každý jeden z ostrovov je totiž niečím unikátny. Či už sa vyberiete potápať, kochať sa prírodou alebo dokonca aj surfovať, Azorské ostrovy vám zaručia, že sa ani na pár minút nebudete nudiť.