Rozmýšľate nad cestou na Balkán? Bosna vás nadchne!

Nový let z Bratislavy do bosnianskej Tuzly ste už možno zaregistrovali. Oplatí sa do Bosny cestovať, na čo sa pripraviť a čo všetko tam môžete zažiť? Vybrali sme sa preto na malý roadtrip a máme pre vás niekoľko tipov.

Tuzla sa nachádza v severnej časti Bosny a Herzegoviny neďaleko srbských hraníc. Po prílete vás privíta príjemné mestečko s trochu orientálnym nádychom. Ottomanova ríša tu po sebe zanechala architektúru, tureckú kuchyňu aj náboženstvo. Ľudia tu hovoria srbochorvátčtinou, sú pohostinní a veľmi milí. Prevažne moslimovia, ale aj chorvátski katolíci či srbskí pravoslávni kresťania.

Bratovražedným vojnám z 90. rokov už, našťastie, odzvonilo. „Všetci sme rovnakí. Máme tu zmiešané manželstvá. Sme rodina, susedia. Nezáleží na tom, či je niekto moslim, Srb alebo Chorvát. Takto to bolo vždy. Doteraz nechápem, čo sa to v 90. rokoch stalo a verím, že sa už nestane,“ povedal mi majiteľ hostela v Mostare po tom, čo sa rozrozprával o vojne. Bosna je bezpečná krajina, o život sa teda báť rozhodne nemusíte.

Tuzla vojnou poznačená nebola takmer vôbec. Nájdete tu príjemné centrum mesta s Turalibegovou mešitou zo 16. storočia. Neďaleko sa nachádza Panonské jazero a pevnosť Srebrenik. Na návštevu mesta vám stačí aj jeden deň či dva. Určite nevynechajte poklady bosnianskej kuchyne a dobrú rakiju. Ceny sú tu mimoriadne príjemné. V Bosne sa síce platí konvertibilnou markou (KM), no takmer všade zaplatíte aj eurami. V blízkosti chorvátskej hranice dokonca aj kunami a, naopak, v blízkosti srbskej je niekedy možné zaplatiť aj dinármi.

My sme zostali v Tuzle len chvíľku, v Bosne sme navštívili Sarajevo, Mostar a otvorili raftingovú sezónu na rieke Tara. Ak chcete precestovať jednotlivé krajiny a máte možnosť prenajať si auto, urobte tak. Získate viac slobody. Kvality ciest sa báť nemusíte. Väčšinou pôjdete po kvalitných diaľniciach a bezproblémových cestách. Diaľničná známka vám netreba, za diaľnice sa platí na rampách. Z Tuzly však premávajú pravidelné autobusové linky do ostatných častí krajiny.

Čevapi Bosna
Bosnianská kuchyňa je založená najmä na mäse. Sarajevské čevapi sú preslávené po celom svete.

Orientálne Sarajevo

Približne 2,5 – 3 hodiny južne po diaľnici sa nachádza Sarajevo, inak nazývané aj Bejrút Balkánu alebo Jeruzalem Európy. Práve prívlastok Jeruzalem získalo mesto už v období Ottomanovej ríše. Množstvo kresťanov v tom čase konvertovalo na islam, ukotvilo sa tu aj pravoslávne kresťanstvo a svoje útočisko tu našli aj Židia, ktorí utiekli z Andalúzie. Ako tomu bývalo kedysi, aj dnes tu vedľa seba žijú príslušníci rôznych náboženstiev. Podobne ako v Jeruzaleme tu nájdete kostoly, chrámy aj mešity. Dnes tu ľudia žijú v mieri. Jazvy po poslednej vojne tu však badať stále. Mesto má za sebou mimoriane búrlivú minulosť, no stále napreduje a je jedným z najmodernejších miest v regióne.

Pri prechádzke starým Sarajevom budete mať skôr pocit, že sa nachádzate na Blízkom východe. Námestie Baščaršija akoby zastalo v čase a predstavuje dokonalú fúziu juhoslovanskej kultúry s tureckou. V uličkách s obchodíkmi neodoláte suvenírom a drobnostiam, ktoré rozhodne nepotrebujete, ale domov bez nich neodídete. Môžete sa prejsť k mešitám, sadnúť si do cukrárne na vynikajúcu baklavu či tureckú kávu s ratlukom, alebo ochutnať preslávené sarajevské čevapčiči. Určite nevynechajte návštevu lokálnej „čevabdžnice“ – bez toho akoby ste v Sarajeve ani neboli.

Sarajevo
Staré Sarajevo je výrazne ovplyvnené tureckou kultúrou.

V Sarajeve môžete navštíviť most, kde Gavrilo Princip zavraždil rakúskeho arcivojvodu Františka Ferdinanda, čím sa prakticky začala prvá svetová vojna. Ak vás zaujíma história mesta a najmä obdobie poslednej vojny, navštívte niektoré z múzeí. My sme zvládli len Galériu 11/07/95 s výstavou viažucou sa k masakru v Srebrenici.

Neďaleko letiska sa nachádza múzeum v tuneloch „Tuneli 1“, ktorými ľudia utekali z okupovaného Sarajeva. Toto múzeum sme síce teraz nenavštívili, ale určite v budúcnosti plánujeme.

Starobilý Mostar a okolie

Mostar patrí k najčarovnejším mestečkám v Európe. Počas našej cesty bola polovica mesta doslova rozkopaná kvôli rekonštrukcii a aj napriek tomu, že sezóna ešte nezačala, staré mesto bolo plné turistov. „Príďte aj v lete. Mostar je jedno z najteplejších miest v Európe, v lete tu máme 45 – 50 °C,“ povedal nám majiteľ hostela. Tak to asi nedáme.

Mostar starý most
Návalu turistov pri Starom moste sa vyhnete, ak sa na prechádzku vyberiete ráno alebo večer.

Podobne ako v Sarajeve si tu budete pripadať tak trochu ako v Turecku alebo na Blízkom východe. Hlavnou dominantou mestečka je Starý most vypínajúci sa nad riekou Neretvou. V jeho okolí sa nachádzajú najlepšie reštaurácie, uličky s obchodíkmi a trhovisko Kujundžiluk. Neopakovateľný výhľad na mesto budete mať z minaretu mešity Koski Mehmed Paša.

V mostarských reštauráciách s platobnou kartou väčšinou nepochodíte. Ak aj áno, tak majú väčšinou minimálny limit. Zaplatíte bez problémov aj eurami a kunami. Jedlo je tu, ako aj na celom Balkáne, neskutočné, ceny nízke a porcie kráľovské.

Hostely aj turistické kancelárie organizujú denné výlety po okolí. Ak máte auto, môžete sa na ne vydať aj sami. V blízkosti sa nachádzajú vodopády Kravica, stredoveké mestečko Počitelj, Kláštor Dervišov Blagaj Tekke a aj pútnické mesto Medžugorje. Z tejto oblasti je to už doslova len na skok k moru. Bosna a Herzegovina má malý kúsok pobrežia, mesto Neum. Ale nemáte to ďaleko ani k chorvátskemu Dubrovníku či Splitu.

Vodopády Kravica
Ak sa vyberiete do Mostaru, zastavte sa aj pri 40 km vzdialených vodopádoch Kravica.

Bosnianska príroda a divoké rieky

Už samotná jazda autom po Bosne je zážitok. Vysoké pohoria, čisté rieky a všade samé ovce. No a potom, logicky, aj samé nápisy, ktoré vás vedú k reštauráciám s tým „najlepším“ jahňacím. Pri ceste autom budete vidieť na niektorých stromoch pripevnené červené značky s nápisom „mine“ v cyrilike a obrázkom smrťky. Tám vám rozhodne neodporúčame vybrať sa na prechádzku. V bosnianských horách sa ešte nachádzajú veľké oblasti s nášľapnými mínami. Turistických chodníkov sa však báť nemusíte.

Ak máte radi adrenalínové športy, nevynechajte rafting na rieke Tara, Neretva alebo Una. Tara začína na území Čiernej hory a splavovanie sa bežne robí na približne 20 km úseku. Je však možné splaviť aj celý tok Tary, má dĺžku 90 km a trvá približne 3 dni. Kempy nájdete neďaleko mesta Foča, na území Republika Srpska. Veľa ľudí je zaskočených, ale, áno, Srbsko existuje dvakrát. Ako Srbská republika s hlavným mestom Belehrad. A tiež ako Republika Srpska, ktorá je jednou z dvoch entít federatívnej republiky Bosna a Hercegovina s hlavným mestom Banja Luka.

Rafting na Neretve zasa začína neďaleko mesta Mostar. Ak vaše cesty vedú do centrálnej Bosny, môžete vyskúšať aj Neretvu. Voda je rovnako krištáľovo čistá ako v Tare. Splavovať budete približne 30 km.

Neďalko chorvátskych hraníc sa nachádza národný park Una s rovnomennou divokou riekou. Raftovať môžete v troch sekciách: Štrbacki Buk – Lohovo 15 km, Costello – (Luke) Grmuša 13 km a Costello – Bosanska Krupa 24 km. Kým prvý úsek je najdivokejší, zvyšné dva sú vhodné aj pre začiatočníkov. Adrenalín si však užijete po celej dlžke rieky Una.

Milovníci prírody si pri všetkých troch splavoch užijú neskutočné výhľady na nedotknutú prírodu. Ak vás však láka turistika, vyberte sa do jedného z národných parkov. Medzi Fočou a Mostarom sa nachádza národný park Sutjeska a Orlovačko jezero.

Bosna sa v mysliach mnohých Slovákov spája s vojnou, nebezpečenstvom a paranojou z moslimov. V skutočnosti je to krajina plná života. Nedotknutá príroda, srdeční ľudia a historické mestá si vás získajú.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Česká republika Európa História Zahraničie Zaujímavosti

7 netradičných zákutí Prahy, ktoré poznajú iba miestni

0
Cestovanie Dovolenka Dovolenkové destinácie Zahraničie

Je luxusná dovolenka na výletnej lodi niečo pre vás?

0
Mestá Novinky Tip na výlet Zahraničie

Jesenné Brugy – čokoláda, pivo a Colin Farell

Navigácia

Magazíny