Rozhovor s Cestujemespolu, manželským párom s dobrodružným duchom

Jozef a Hanka sú mladý manželský pár, ktorý dokázal skĺbiť bežné každodenné zamestnanie s vášňou pre cestovanie po svete. Prečítajte si, ako to zvládajú a čo všetko im cestovanie prináša.

Kedy a prečo ste sa rozhodli, že cestovanie sa stane pre vás spoločným koníčkom?

My sme sa veľmi sami nerozhodli, prišlo to akosi samé. 🙂 Po prvom spoločnom tripe na druhý koniec sveta (Čína) sme zistili, že sa nám spoločne veľmi dobre cestuje, zároveň nás to baví a napĺňa, máme spoločné očakávania od cestovania a spoločne nás rovnako „svrbí zadok“, keď už sme dlho bez cestovania.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený jozef & hanka (@cestujemespolu),

Keďže aj vy cestujete vo dvojici, ktoré krajiny by ste odporučili iným párom ako tie najromantickejšie?

Nám sa páči takmer všade, resp. – v každej krajine vieme nájsť niečo, kvôli čomu by sme sa znova vrátili. V Portugalsku sú skvelí ľudia a úžasná príroda (napr. na Azoroch), v Taliansku je skvelá kuchyňa a autentická atmosféra, Maldivy sú čistá romantika a relax (a to trip do tejto exotickej destinácie môže stáť menej ako dovolenka v Chorvátsku). Na druhej strane je aj v okolí Slovenska množstvo úžasných a zároveň romantických destinácií – české Valtice, Lednice a okolie, rakúsky Hallstatt, slovenská Banská Štiavnica… ono je to často o nastavení tej dvojice, aby mali spoločné očakávania. Nemá napríklad zmysel ťahať na pláž partnera, ktorý miluje aktívnu dovolenku na horách a opačne. 🙂

Ako hľadáte lacné letenky, respektíve ako znižujete svoje náklady na cestovanie?

Toto je veľmi dobrá otázka, ktorú sme sa snažili komplexne zodpovedať v našom veľkom seriály o lacných letenkách, ktorý nájdete na našej stránke. Ak by sme to mali zhrnúť – radi cestujeme mimo hlavnú sezónu, spájame voľné dni v práci s akciovými letenkami najrôznejších prepravcov, veľa hľadáme na rôznych letenkových vyhľadávačoch (doma aj v zahraničí), plánujeme približne 3-6 mesiacov vopred a najmä, radi spoznávame aj nové a netradičné destinácie. Cestovanie vo dvojici zároveň automaticky znižuje náklady na ubytovanie, prenájom auta, viete si rozdeliť prácu pri plánovaní, takže to všetko ide akosi jednoduchšie.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený jozef & hanka (@cestujemespolu),

Aké sú vaše tipy pre začínajúcich cestovateľov? Ako sa dá skombinovať práca a cestovanie?

My sme tiež bežne zamestnaní ľudia v úplne bežných prácach. Máme tiež k dispozícii 20 dní dovolenky, ale dobrým plánovaním si viete napríklad v roku 2019 pohodlne „vytĺcť“ až 56 dní voľna. Dôkaz objavíte v našom návode ako vytĺcť z roku 2019 čo najviac dovolenky. Plánovanie je základom úspechu, ale nemusí to byť postavené iba na akciových letenkách. Buďte odvážnejší – skúste napr. nočný vlak do Benátok, prenájom karavanu či car-sharing pri preprave aj na dlhšie vzdialenosti, otvoria sa vám úplne nové možnosti cestovania.

Všimla som si, že v poslednom čase cestujete na populárne miesta mimo hlavnej turistickej sezóny. Zhrniete nám aké sú výhody a nevýhody cestovanie off-season?

Cestovanie mimo sezóny máme obzvlášť radi. 🙂 Zásadná výhoda je cena – hlavne ceny ubytovania sú na začiatku či konci sezóny omnoho priaznivejšie, rovnako to však platí v niektorých destináciách aj o jedle, doprave a aktivitách. Mimo sezóny sú destinácie vyľudnené od turistov, zažijete ich tak, ak ich bežne vidia domáci – spoznávanie danej krajiny/mesta je tak autentickejšie. Jasné, že cestovanie mimo sezóny má aj svoje nevýhody, tou zásadnou je asi počasie – netvrdíme, že treba cestovať napr. v januári na talianske pláže či v auguste do Karibiku, keď je tam hurikánová sezóna, to by ste si asi veľmi neužili. Skúsili ste už ale napr. týždeň na jachte začiatkom sezóny (v máji) v Chorvátsku? Garantujeme vám, že si to budete chcieť ďalšiu sezónu zopakovať. Rovnako tak sezóny dažďa v rôznych ázijských krajinách neznamenajú, že prší 24 hodín denne – niekde zaprší 30 minút za deň a zvyšok si môžete užívať pohodové počasie.

Okrem cestovania po svete cestujete často aj po Slovensku. Ktoré menej komerčné miesta vás najviac nadchli a chceli by ste, aby ich navštívili aj naši čitatelia?

Slovensko je vynikajúca destinácia na spoznávanie, veď z jedného konca krajiny na druhý to je otázka pár hodín strávených v aute či vlaku. Z netradičných miest na Slovensku by sme určite odporučili kamenné more a kamenný vodopád v Somoške, Manínsku tiesňavu, sochu Krista v Kline na Orave, Ružbašský kráter, oltár majstra Pavla v Levoči, Gejzír v Herľanoch, prešovský platan… Slovensko nie je najlacnejšia krajina na cestovanie, ale úžasná na spoznávanie! Ak budete mať niekedy možnosť, dajte si mesiac cestovania po Slovensku – vyskúšali sme a zostali sme nadšení a hrdí ešte viac na našu malú krajinu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený jozef & hanka (@cestujemespolu),

Ktoré destinácie ste ešte nenavštívili a určite by ste sa raz tam chceli vydať? A kam naopak sa chystáte najbližšie?

Asi všade. 🙂 Určite by sme chceli objaviť africký kontinent, najrôznejšie ostrovčeky a súostrovia v okolí Európy a Ázie (Andamany, Madeira, Sv. Tomáš a Princov ostrov…), ale rozhodne aj Tichomorie – to musíme ale ešte veľa šetriť. 🙂 No a najbližšie sa chystáme na Silvestra na Island (čo je úplne mimo sezóny, dokonca nám tam nikto ani karavan požičať nechcel), potom v januári opäť do Maroka a v marci spoznať na týždeň Maltu. Zvyšnú časť roka sme sami zvedaví, kam nás to zaveje…

A na záver. Čo vám cestovanie dalo a čo by ste chceli odkázať našim čitateľom?

Nech to bude znieť ako akékoľvek klišé, u nás je to jednoducho tak – cestovanie rúca bariéry a predsudky, popiera rasizmus, spája kultúry… A najmä, naučí vás neveriť v to negatívno, čo nám médiá často prezentujú – prešli sme už cez 50 krajín, na cestách sme strávili dlhé mesiace a nikdy sa nám nič vážnejšie nestalo. Bývali sme od najlacnejších hostelov, blízko slumov, u domácich, v kempoch, autobusoch či vlakoch – je jedno, či preferujete skôr backpacking alebo luxusnejšie hotely, vždy je to o ľuďoch a spoznávaní domácej kultúry a verte nám, všade na svete sú najmä dobrí ľudia. A odkaz na záver? Zahoďte predsudky – dobrý drink si dáte aj s moslimom na bare, sú omnoho „holubičejšie“ národy ako Slováci, Argentínčania vás objímu, lebo to tak skutočne cítia, v Indii zistíte, čo je to skutočná chudoba… Cestujme a spoznávajme, menej odsudzujme a ohovárajme. 🙂

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený jozef & hanka (@cestujemespolu),

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovateľské tipy Dovolenka

Vyhnite sa trapasom a prečítajte si o tom, aké sú zvyky v nechávaní tringeltov vo svete

0
Cestovanie Dovolenkové destinácie História a kultúra

Londýn je viac ako len Big Ben a Royal Family

0
Zaujímavosti

Ako sa slávi Mikuláš vo svete?

Navigácia

Magazíny