Čo tak vyraziť na víkend do Amsterdamu a nemať so sebou žiadnu batožinu? Alebo celý mesiac trekovať na Novom Zélande len s 5-kilovým batohom? Svet sa dá spoznávať bez zbytočnej záťaže, a pritom šetriť životné prostredie. Minimalista a nízkonákladový cestovateľ Patrik Zouhar prezradí, ako na to vo štvrtok 8.10. v KC Dunaj. V prednáške nabitej podnetmi a praktickými radami dokáže, že množstvo vecí, ktoré so sebou bežne nosíme pri cestovaní vlastne vôbec nepotrebujeme. Prezradí tiež kompaktné, multifunkčné a ultraľahké hi-tech vychytávky, ktoré dokážu podstatne znížiť objem a hmotnosť batožiny.
Aká je základná chyba, ktorú robia ľudia pri cestovaní?
Patrik Zouhar: Ako minimalista vidím zádrhel v tom, keď sa ľudia chystajú na cestu a príliš nevenujú pozornosť veciam, ktoré si berú so sebou. Otvoriť skriňu a nahádzať do batohu to, čo mi práve padne pod ruku je síce rýchle, ale potom mi môže niečo dôležité chýbať, alebo naopak hromada vecí prebývať. Pokiaľ chcem cestovať ultraľahko, je potrebné voľbu výbavy aj samotné balenie dobre premyslieť.
Ako ste sa dostali k nízkonákladovému cestovaniu?
Patrik Zouhar: Existujú rôzne prístupy k cestovaniu. Niekto šetrí celý rok na dovolenku a potom za týždeň pri mori utratí všetky úspory. Nehovorím, že je to nesprávne, niekomu to tak vyhovuje. Ale ja neberiem cestovanie ako “dovolenku”, na ktorej sa musím bezmyšlienkovito prejedať, opíjať, skúšať všetky atrakcie pre turistov či nakupovať nekvalitné cetky v obchodoch so suvenírmi. Beriem cestovanie ako súčasť bežného života, nie ako niečo výnimočné. Preto sa snažím dodržiavať rovnaké návyky, ako by som bol doma. Vďaka tomu môžem cestovať pomalšie a dlhšie. Navyše sa mi potvrdilo, že tie najsilnejšie a najhlbšie zážitky si aj tak za peniaze nekúpite.
Čo znamená nízkonákladové cestovanie? Čo treba splniť, aby sme mohli hovoriť o nízkonákladovom či minimalistickom cestovaní?
Patrik Zouhar: Nízkonákladové cestovanie môže znamenať napríklad to, že si pár mesiacov počkáte na akčnú letenku, ktorá stojí polovicu, než je pri danej destinácií bežné, že namiesto pohodlného rýchlovlaku vyskúšate stopovanie, že namiesto trojhviezdičkového hotelu prespíte u miestnych obyvateľov na gauči v obývačke alebo že si namiesto reštaurácie sami uvaríte jedlo z lokálnych surovín kúpených na trhu. Myslím, že žiadna konkrétna definícia neexistuje, ušetriť sa dá prakticky na čomkoľvek a každý môže sám experimentovať. Cestovať minimalisticky potom znamená, že si so sebou beriem len to najnutnejšie – len pár základných vecí, bez ktorých sa nezaobídem.
Aké sú vaše najobľúbenejšie vychytávky pri cestovaní?
Patrik Zouhar: Pre mňa určite filtračná fľaša na vodu a tiež minimalistický prístrešok a pončo v jednom, ktorý dokáže nahradiť aj stan a váži menej ako štvrť kila.
Na čo sa zameriate vo svojej prednáške?
Patrik Zouhar: Najväčšia časť prednášky je venované práve ultraľahkej a minimalistickej výbave, ktorá dokáže zraziť hmotnosť obsahu vášho batoha na minimum. Zistíte napríklad, koľko váží najľahší spacák na svete, prečo má cestovanie naľahko také výhody a aké jedlo vám dodá energiu, ale v batohu ho prakticky neucítite.
Patrik Zouhar
je človek s otvorenou mysľou so záľubou v prírode, jóge a osobnom rozvoji. Jedného dňa dal výpoveď v korporáte a strávil mesiace nízkonákladovým cestovaním po svete – len s malým príručným batohom a úplne sám. “Naučil som sa opustiť komfortnú zónu a zachovať si optimistický a kreatívny prístup,” hovorí Patrik. Ako dobrovoľník pomáhal pri záchrane dažďových pralesov na Sumatre a vzdelával deti na škole v Malom Tibete. Minimalizmu v cestovaní sa venuje dhodobo, založil projekt Zjednodušeno.cz, píše blog, spoluorganizuje festival Stačí málo, nahráva podcast o minimalizme a organizuje výpravy naľahko.
8. 10. 2020 (štvrtok)
Štart: 19:00 hod.