Máloktoré nemecké mesto dokáže rozdúchať príjemnú vianočnú atmosféru tak, ako bavorský Mníchov. Ak je vonku blankytná modrá obloha, človek dovidí z kostolnej veže sv. Petra až k vrcholkom neďalekých Álp a na námestí pod radnicou sa rozkladajú krásne vianočné trhy. Stále málo? Tak skúste cestovať v čase a navštívte stredoveký trh s nádychom Vianoc!
Predstavenie orloja
Staré mesto vzniklo na brehoch rieky Isar avšak dnes je mimo diania, a preto sa k nej veľa ľudí nezatúla. Kam však vkročí noha každého jedného návštevníka vianočného Mníchova je hlavné námestie Marienplatz. Každý deň na pravé poludnie sa priestor pod zlatou sochou Panny Márie s dieťaťom, stojacej na úzkom polmesiaci, zaplní ľuďmi. Na radničnej veži v tom momente ožijú postavičky farebného orloja a pred očami sa odohrávajú scény z rytierskeho turnaja konajúceho sa na počesť kráľovskej svadby medzi Wilhelmom V. a Renátou Lotrinskou z roku 1568.
V druhom kole dokonca jeden jazdec na koni svojho protivníka obrazne povedané zrazí z koňa za výskotu prizerajúcich sa ľudí. V čase Vianoc je dominantou námestia nielen prekrásna radnica s vysokou vežou prezdobenou aj tými najmenšími detailami, ale predovšetkým obrovský vianočný stromček, ktorý s prichádzajúcou tmou rozžiari svoje vetvičky.
Trh pod radnicou
Počas leta je námestie Marienplatz zaplnené rôznymi kaviarničkami, podnikmi a ľuďmi. Teraz však ustúpia dreveným stánkom a vianočný trh sa môže začať. Ľudia sa prechádzajú sem a tam pomedzi stánky a najviac ich je samozrejme pri tých, kde sa griluje jedlo alebo podáva varené víno. Vôňa grilovaných bavorských klobások by razom zlákala aj vegetariána. Na výber sú typické biele párky, klobásy, syrové klobásy či sekaná s miestnou sladkou horčicou.
Priamo pod radnicou, neďaleko fontány, rozložili svoje stánky predavači vareného vína a punču. Každý z nich má vlastnú chuť a osobitú arómu. Pohárik s motívmi vianočného Mníchova je naplnený višňovým punčom a jeho teplo sa rozlieva celým telom. Chuťové poháriky sa dosýta nabažili podmanivou chuťou horúcich višní, ale myšlienky sa opäť rozutekali k stánkom, pretože ani ten čučoriedkový či malinový nemusí byť na zahodenie. Kto chce obetovať pár eur, môže si dokonca pohár kúpiť a odniesť domov ako originálny suvenír.
Stopa diabla a vianočné ulice
Hlavná tepna mesta Kaufingerstrasse má počas adventu svoje vlastné stánky s voňavými lákadlami. Bočné uličky sa do nej zbiehajú a zase vybiehajú a pár z nich vedie k najznámejšej mestskej katedrále Frauenkirche. Jej dve veže zakončené cibuľovitými kupolami zelenej farby nechýbajú na žiadnej z mníchovských fotografií.
Podľa legendy sa dnu do kostola dokonca pozrel samotný diabol, ktorého otlačená šľapaj je dodnes na podlahe. Vianoce prinesú kostolu aj ďalšiu zaujímavosť a tou je veľký drevený betlehem. Hlavnú ulicu lemujú staré vysoké domy s pôsobivými fasádami a medzi ne architekti zasadili niekoľko menších kostolíkov.
Tovar za výkladmi obchodov je vianočný a zovšadiaľ sa nemo prizerajú notoricky známe figúrky mužov v červenom oblečení, s dlhou bielou bradou a košíkom či sánkami plnými darčekov. Obchodný dom Hirmer vyzerá ako balíček, ktorý by si mal nájsť niektorý z obrov pod stromčekom. Atmosféra priľahlých uličiek zláka každého. Z obchodov sa ozývajú notoricky známe piesne, koledy a námestie pred mestskou bránou, kde je počas roka veľká fontána, je pokryté klziskom.
Aj malí, aj veľkí sa tu korčuľujú alebo sa len učia a ostatní návštevníci stoja v drevených domčekoch kam ich prilákala vôňa grilovaných dobrôt a punču. Okrem pražených mandlí a orieškov predávajú aj exotické ovocie a Mníchovčanom sa už aj ono spája s čarom Vianoc.
Stredoveké Vianoce
Mníchov je úžasný v tom, že vianočné trhy a atmosféra sa neodohráva len na jednom námestí a priľahlých uliciach, ale že sú trhy roztrúsené na mnohých miestach. Každý je osobitý a každý poteší toho, kto sa ich vydá objavovať. Pod barokovou perlou mesta v podobe kostola Theatinerkirche sa predávajú voňavé stromčeky. Predavač tu v zime stojí od rána do večera a každú chvíľku sa niekto pristaví, prehodí slovo-dve, pozrie sa na stromček alebo si ho rovno kúpi.
Aj tieto chvíle k Vianociam patria. Trh so stromčekmi je umiestnený medzi nádhernými stavbami. Z jednej strany ho lemuje obrovský žltý kostol, zo strany druhej lodžia plná sôch ako vystrihnutá z Florencie a neďaleko sa rozlievajú záhrady a niekdajšia kráľovská rezidencia. Aj na jeho nádvorí sa za nenápadným prechodom ukrýva trh. Nechápem ako to robia, že vôňa z malého stánku, kde pražia oriešky sa rozlieva aj niekoľko sto metrov od neho.
Vytvára neviditeľnú cestičku z arómy, ktorá každého doslova pritiahne. Na pultoch sa objaví aj mandľová štóla a palacinky plnené horúcou čokoládou. Najkrajším mníchovským trhom je bez akýchkoľvek pochýb Mittelaltermarkt, čiže stredoveký trh.
Svoje miesto si našiel na námestí Wittelsbacher so sochou jazdca ukazujúceho na mesto. Davom ľudí sa za neustáleho cinkania prediera rozprávkový šašo a jeho smiech kontrastuje s kovovými údermi vychádzajúcimi z provizórnej kováčskej dielne. Predavači v tradičnom, dobovom oblečení ponúkajú ručné výrobky od dýk, kožených opaskov až po šperky a človek by im uveril, že nepatria do tohto storočia.
Kopytá koňa klopkajú priestorom, a keď sa obzriem, kúsok za sebou vidím rytiera v plnej zbroji sedieť na koni. Stredom nádvoria sa vinie podmanivá vôňa korenín podávaných vo varenom víne. Čarodejníčka s dlhými zvlnenými vlasmi ponúka zázračné a tajomné bylinky a čaje, zatiaľ čo chlap v kapucni, pripomínajúci kata, predáva cukrovinky a pražené oriešky.
Kto si dá niečo pod zub, ten dostane hlinenú misku, drevenú lyžicu a víno sa tu pije tiež z hlinených pohárov. Mysleli naozaj na všetko! V hrnci sa dusí kapusta, na grile sú naukladané klobásky a nad ohňom sa krúti prasa. Krásne miesto.