Všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou do Bangladéša

Bangladéš je mimoriadne chudobná krajina. Na prvý pohľad pôsobí ako mini štát podobný Indii alebo Pakistanu. Nie je to až tak ďaleko od pravdy. Rozdiel medzi ľuďmi z Indie a Bangladéša pocítite už pri nástupe do lietadla. Možno je to len moja skúsenosť, ale pri lete do Dilí sa ľudia na „gate“ doslova tlačili. Do Dháky všetci stáli v rade. Indovia si prvých 30 minút menili miesta. Bangladéšania si sadli na svoje miesto a pozorne počúvali všetko, čo im letušky alebo kapitán lietadla povedal.

Pri lete ešte chvíľku zostanem. Už pri check-ine ma upozornili na výhodnú cenu, ak sa chcem presunúť do biznis triedy. Moji známi, ktorí cestujú z a do Bangladéšu mi spomínali, že nie je vôbec ťažké dostať sa do biznis triedy počas letu a zadarmo. Stačilo lepšie oblečenie, biela tvár a odvaha spýtať sa letušky, či náhodou nemajú miesto v business class. Ja som sa o to nepokúsila, a to aj napriek tomu, že sme počas letu naspäť nedostali deku. Vraj neboli. Bol to nočný let do Abú Zabí. O výhody len za to, že som biela, nemám záujem.

Do Ázie som letela viackrát, no práve let do Dháky ma nepríjemne prekvapil správaním letušky, podľa mena asi z Ukrajiny, ktorá neustále prevracala očami a niektorých ľudí doslova udrela lakťami. Usmiala sa len na mňa. Bola som jediná Európanka. A ako zvládali let Bangladéšania? Ticho sedeli na svojich miestach, niektorí sa so mnou rozprávali a boli neskutočne milí.

Lalbagh Fort Dhaka Bangladéš
Slávny Lalbagh fort v časti Old Dhaka.

Na letisko potrebujete silné nervy

Letisko v Dháke sa ani náznakom nepodobá na naše európske či letiská v Emirátoch. Vládne tam chaos. Na batožinu si počkáte aj hodinu. Na páse nebudete vidieť len kufre, ale aj batožinu zaviazanú v posteľných plachtách. Bangladéšania sú trpezliví, my Európania nervami zo železa, žiaľ, neoplývame. Okrem mňa tam bola ešte jedna žena, buď z Európy alebo Ameriky. Nervami už bola bez seba a odniesol si to jeden pán, ktorý práve stál pri nej. Ak máte dohodnutý odvoz, nestresujte. Bangladéšania vedia, aká je situácia na letisku.

Ak sa chcete uistiť, že všetko je ok a váš šofér vás čaká, poproste niekoho zo spolucestujúcich aby mu zavolal. Môže sa stať, že váš šofér nevie vôbec po anglicky.

Mimochodom meškanie letov na letisku v Dháke tiež nie je niečím výnimočným. Moje lety boli na čas. Zato známy, ktorý lietal z Dháky pravidelne, mal omeškaný takmer každý let.

Víza vybavíte na letisku

Víza vybavíte jednoducho. Pán, u ktorého sa platí, mi povedal, že prijímajú všetky svetové meny. Tak som mu ponúkla platbu v srbských dinároch, čo ho celkom zaskočilo. Dolárom alebo eurom zaplatíte bez problémov. Ďalší pán sa vás spýta, na čo do Bangladéša idete a koľko zostanete. Máte nárok na víza na 30 dní. Preto radšej povedzte dátum o mesiac, než ten skutočný, ak odchádzate skôr. Ja som povedala dátum na letenke a dostala víza len na dva týždne. Ak by som chcela presunúť let, mám smolu.

Gulshan Dháka
Gulshan je najprominentnejšia mestská časť Dháky. Sídlia tu ambasády z celého sveta.

Peniaze a platenie v Bangladéši

V Bangladéši platí mena taka. Zistite si kurz predtým, než do krajiny vôjdete. Už na letisku môžu od vás požadovať peniaze za nejakú malú službičku. Ja som sa napríklad zasekla na WC a pomohla mi staršia pani, ktorá v momente nastavila ruku na peniaze. Slušne som jej dala 100 taka, čo je viac než 1 euro, a ešte som sa jej spýtala či jej to stačí. Bola nadšená. Až potom som zistila, že napríklad za krátku cestu cyklorikšou zaplatíte 20 taka.

Ako je to v Ázii bežné, aj tu ste bohatý cudzinec a malé podvody o peniaze nie sú ničím výnimočným. Nezamieňajte preto všetky peniaze na letisku, radšej pobehajte zmenárne. Viac sa oplatí meniť dolár než euro. Vo väčšine zmenární vám však zamenia oboje. Na platbu kartou sa veľmi nespoliehajte.

Ceny v Dháke ma celkom prekvapili. Očakávala som niečo podobné ako v Dillí. Zatiaľ čo v Indii som jedla za 2 eurá, v Dháke takmer za 10. Bývala som ale vo štvrti Gulshan, ktorá je najprominentnejšia, najbezpečnejšia a žijú v nej diplomati z celého sveta. Sídlia tu aj ambasády. Práve to sa zrejme odrazilo vo vyšších cenách.

Doprava v Dháke

Metro v Dháke sa ešte len buduje. Odkázaní ste preto na iné formy dopravy. Najrýchlejšie a na menšie vzdialenosti sa všade dostanete cyklorikšou, využiť môžete aj motorikšu alebo taxi. Autobusy v rámci svojej bezpečnosti radšej neriskujte. Platí to najmä pre ženy. Ak máte možnosť, zistite si približné ceny vopred od známych. Na rikšiach môžete preplatiť. S vodičom rikše sa vždy vopred dohodnite na sume.

Pripravte sa aj na zápchy a neskutočne znečistený vzduch. Výnimkou je len deň volieb, kedy majú všetci povinné voľno a všetky autá, rikše alebo iné dopravné prostriedky sú zakázané. Na druhej strane, prechádzka po Dháke sa počas volieb kvôli bezpečnosti neodporúča. Bola som tam práve počas konania volieb a bol to najkrajší deň. Dokonca sme videli modrú oblohu. Pri rezervácii letenky si preto radšej skontrolujte, či sa počas vášho príletu v Dháke nekoná niečo, čo by vám mohlo spôsobiť problémy. Počas volebného dňa majú výnimku len policajti, sanitky a taxíky z hotela.

Zápcha doprava Dháka
Uviaznuť v zápche nie je nič príjemné. Najmä ak pred vami stojí motorikša a všetky výfukové plyny vám idu doslova do tváre.

Ako je to s bezpečnosťou?

Mnoho cestovateľov sa pri ceste do Bangladéša obáva najmä o svoju bezpečnosť. Obavy sú na mieste, ak idete do zaostalejších častí krajiny, kde ešte stále žijú kmene. Títo ľudia sú nedôverčiví a môže vám ísť naozaj o život. Tu riskujú aj samotní Bangladéšania. Ak však plánujete zostať v Dháke alebo ísť k moru ku Cox’s Bazar nemusíte sa priveľmi stresovať.

Obozretnosť je vždy na mieste a nie je vhodné behať v noci po vonku. Koniec koncov, v noci ani nemáte kam ísť. Bary a párty tu nenájdete. Občas sa niečo zorganizuje pre cudzincov. Ale nie je to bežné. Alkohol je v krajine zakázaný, nájdete ho skutočne len v zašitých miestach, ktoré sú vyslovene pre cudzincov. Na druhej strane, na letisku pri vstupe do krajiny ho môžete veselo nakúpiť. V krajine už nie.

Možno som mala len šťastie, ale ľudia boli veľmi milí. A celkovo som mala pocit bezpečia, aj keď som si brala sama rikšu až po zotmení. Stretla som sa tam s niekoľkými cudzincami, ktorí v Dháke žijú dlhodobo. Nesťažovali sa na bezpečnosť ako takú. Kamarátka mala akurát nehodu na rikši. Vypadla a bola nejakú dobu v bezvedomí.

Kedy navštíviť Bangladéš?

Najideálnejší čas je počas zimných mesiacov. Od novembra až do februára. Od apríla do septembra je veľmi horúco a často prší. Ideálne noste vzdušné oblečenie a podľa možnosti dlhšie rukávy a nohavice. Bangladéš je moslimská krajina, nemusíte tu riešiť žiadne špeciálne oblečenie. Ale je vhodnejšie, ak nebudete priveľmi odhaľovať ramená, nohy alebo prsia. Vzdušné nohavice vám v horúcom počasí padnú vhod viac než krátke sukne.

Pozor na klimatizáciu! Vonku je horúco a máte pocit, že vypotíte aj krv. No v interiéroch sa cítite ako v mrazničke. Bangladéšania si to horko tiež neužívajú, a tak klimatizáciu „vypeckujú“ do arktických teplôt.

Ako je to so stravou?

Priznám sa, že som si Bangladéš predstavovala tak, ako Indiu. Vynikajúce zeleninové jedlá, ovocie, ktoré kúpim na ulici. Nekonečné trhoviská, lacné reštaurácie. Trhoviská s úžasným exotickým ovocím nájdete aj tu. Na ulici sa mi podarilo kúpiť len kokos, ale netvrdím, že sa nedajú nájsť aj odstavené vozíky s predajom ovocia a zeleniny.

Ako som už spomínala, cena jedál v reštauráciách ma skutočne zaskočila. Najete sa aj na ulici, no to už trošku riskujete. Najznámejšie pouličné jedlo je fuchka. Je to zelenina so štipľavou omáčkou vo vyprážanom cestíčku. V Indii je toto jedlo známe ako golgappa alebo panipuri. Vegetariánov Bangladéš nepoteší. Ich kuchyňa je založená na mäse. Nájdete tu ale aj indické alebo iné ázijské reštaurácie s vegetariánskou ponukou.

Vodu z vodovodu samozrejme nikdy nepite. Najviac sa oplatí kúpiť veľké balenie vody. Zuby by ste si mali tiež umývať balenou vodou. To som nikdy nedodržiavala a stále som tu, no možno som mala zasa len šťastie.

Sú potrebné očkovania do Bangladéša?

Podobne, ako aj v iných ázijských krajinách je dobré mať pokrytú žltačku typu A a B a brušný týfus. Zvyšok je na vás. Do Bangladéša môžete prísť aj bez očkovaní a nič sa vám nemusí stať. No, či je pokúšať šťastie v tomto smere múdre, to vám povedať neviem. Na žltačku potrebujete 3 preočkovania. Prvé vo zvolenom termíne, druhé hneď po mesiaci a tretie až po pol roku. Pre bližšie a presnejšie informácie sa obráťte na svojho lekára. Brušný týfus sa očkuje na jedenkrát a mali by ste byť chránení na tri roky.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Dovolenka

Azorské ostrovy – skrytý poklad Európy

0
Cestovanie História a kultúra Slovensko Zaujímavosti

Pieniny, plťou po Dunajci

0
Cestovanie Čierna Hora Zahraničie Zaujímavosti

Skadarské jazero – najväčšie jazero Balkánu

Navigácia

Magazíny