Všetko, čo by ste mali vedieť pred cestou do Panama City

Dubaj Latinskej Ameriky, aj tak mnohí označujú Panama City. Mesto ležiace na pobreží Tichého oceána si získa srdcia backpackerov, milovníkov luxusu aj nadšencov architekúry. Slnko, horúci vlhký vzduch, rušné uličky, dažďový prales či vynikajúce jedlá z čerstvo ulovených rýb. Panama City ponúka ešte oveľa viac.

Priznám sa, o Paname som veľa nevedela a letenky som kúpila celkom impulzívne. Koniec októbra znel dobre a fakt, že je dažďová sezóna, ešte nemusí znamenať, že bude stále pršať. Keď letíte zo studeného Holandska do tropickej Panamy, teplotný šok pocítite okamžite. Po pristátí sme si veľmi rýchlo uvedomili, že mojou lámanou španielčinou dosiahneme viac než s angličtinou.

Niečo pre každého

Panama City ponúka mnoho úžasných miest a možností pre ideálnu dovolenku. Ak si radi doprajete luxus, nákupy a top reštaurácie, v Panama City si prídete na svoje. V biznis časti mesta, El Cangrejo, sa môžete ubytovať v top 5* hoteloch za zlomok ceny oproti európskym destináciám, nachádza sa tu obchodné centrum s americkými cenami, HardRock Cafe aj s hotelom, reštaurácie pre rôzne rozpočty a nočné kluby. No ak si chcete mesto užiť skutočne so všetkým, prinášame vám niekoľko tipov na zaujímavé miesta a aktivity, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.

Svetoznámy Panamský prieplav

Panamský prieplav (Canal de Panamá) je až 77 km dlhý námorný prieplav, ktorý prechádza Panamskou šijou a spája Tichý a Atlantický oceán. Kedysi sa tovar preplavoval okolo Hornovho mysu pri južnom cípe Južnej Ameriky, čo bolo jednak nákladné a zároveň nie celkom bezpečné. V roku 1880 preto začali Francúzi stavať prieplav, ktorý prechádzal cez dažďové pralesy Panamy – vtedajšej provincie Kolumbie. Náročnosť výstavby a tropické choroby donútili Francúzov projekt opustiť. V roku 1904 sa o výstavbu pokúsili USA, ktoré dopomohli k nezávislosti Panamy a mohli „za odmenu“ kanál postaviť a kontrolovať. Panamský prieplav bol otvorený v roku 1914. Panama však získala kontrolu nad prieplavom až v roku 1999. Dnes tento inžiniersky skvost tvorí približne 40 % HDP celej krajiny.

Ak si teda na Slovensku kúpite kávu, ktorá pochádza z Ekvádora či Kolumbie, je možné, že má za sebou cestu cez Panama kanál. Loď za jednu cestu cez Panama kanál zaplatí od niekoľko tisíc dolárov až po jeden milión. Rôzne agentúry ponúkajú výlety loďou cez celý kanál, pohľad na Panamský prieplav si môže vychutnať aj z návštevníckych centier – Miraflores a Gatún. Agentúry zároveň robia aj výlety k jazeru Gatún a Monkey island. Miraflores je k centru Panama City najbližšie a dostanete sa k nemu autobusom alebo taxíkom. Vstupenka do návštevníckeho centra Miraflores stojí $ 15 a v cene máte zahrnuté múzeum, vyhliadku a krátky film. Ak chcete vidieť loď prechádzať cez kanál, príďte ráno okolo 9:00 alebo až poobede od druhej. Okolo obedných hodín lode nepremávajú.

Dažďový prales v centre mesta

Ak si chcete oddýchnuť od ruchu mesta, poprechádzajte sa v dažďovom pralese, časť z rozsiahlej divokej džungle zasahuje priamo do mesta. Počas prechádzky turistickými chodníkmi Parque Metropolitano si môžete užiť lokálnu flóru a ak budete mať šťastie, zbadáte aj exotické živočíchy, vrátane rôznych druhov opíc a vtákov. Z parku si užijete úžasný pohľad na mesto obklopené zeleňou či slávny most Bridge of the Americas.

K parku sa najbezpečnejšie dostanete taxíkom. My sme si povedali, že 5 kilometrov chôdze k parku nie je pre nás žiaden problém a aspoň uvidíme mesto z iného uhla, k parku ale vedie štvorprúdová cesta, asi 200 metrov pred vstupom sme to vzdali a v ostrej zákrute zastavili taxi, je to skutočne bezpečnejšie než prechádzka po diaľnici. Z parku sme už išli radšej taxíkom.

Casco Viejo

Historická časť Panama City dýcha koloniálnou históriou, malé uličky, všade prítomné kaviarne, výhľad na oceán či hudba v uliciach si vás určite získajú. V časti Casco Viejo (alebo známe aj ako Casco Antiguo) sa nachádza aj Panama Viejo, komplex ruín zapísaný v zozname historického dedičstva UNESCO. Panama Viejo bolo pôvodné mesto vybudované pred 500 rokmi, v roku 1671 ho ale napadol kapitán Morgan a mesto zrovnal so zemou, zachovalo sa však niekoľko pôvodných ruín.

A post shared by Panama Tourism (@panamatourism_) on

Cinta Costera

Prechádzka po Cinta Costera má úžasnú atmosféru, na jednej strane máte výhľad na Tichý oceán, na druhej na jedinečnú panorámu metropoly Panama City. Počas prechádzky si môžete zacvičiť, odfotiť sa pri slove Panamá, najesť sa na rybom trhu a prejsť sa až ku Casco Viejo. Alebo ísť opačným smerom a prísť až k biznis centru celého mesta.

Amador Causeway

Pri výstavbe Panamského prieplavu bolo vyťažené obrovské množstvo zeminy a skál, práve z tohto materiálu bola vyrobená cesta Amador Causeway, ktorá spája Panama City s malými ostrovmi Naos, Perico a Flamenco. Na ostrovoch alebo ešte v centre mesta si môžete požičať bicykle a previesť sa cez Amador, užiť si nádherné pohľady na oceán a panorámu mesta, navštíviť Biomuseo svetoznámeho architekta Franka Gehryho alebo naskočiť na loď, ktorá vás odovezie na Perlové ostrovy či ostrov Taboga.

A post shared by Biomuseo (@biomuseo) on

Kam z Panama City

Množstvo agentúr ponúka jednodňové či viacdňové výlety na ostrovy, pozorovanie veľrýb, návštevy dažďového pralesa či koloniálnych ruín. Ak ste fanúšikom reality show Survivor (v našich končinách známe ako Kto prežije?), pravdepodobne poznáte Perlové ostrovy. Loďou z Panama City sa na ostrov Cantadora dostanete za 1,5 hodiny. Ak budete mať štastie, možno uvidíte aj veľryby. Na pozorovanie veľrýb je ideálny čas od júla do októbra, niektoré agentúry doslova garantujú, že veľryby uvidíte. V tejto oblasti máte najväčšiu šancu uvidieť vráskavce dlhoplutvé.

Pláže v Panama City nenájdete, tie najbližšie sa nachádzajú asi 30 minút taxíkom z centra mesta (Playa bonita) a na Perlových ostrovoch či ostrove Taboga. Zážitkom na celý život môže byť výlet na karibské ostrovy San Blas. Na karibskej strane Panamy sa nachádza aj obľúbené mesto Bocas Town s množstvom pláží a presláveným nočným životom.

A post shared by khall104 (@khall104) on

Niečo pod zub

V Paname si prídu na svoje najmä milovníci rýb. Zastávka v Mercado del Marisco je doslova povinnosťou, tu si môžete vychutnať lokálne ceviches či iné jedlá z morských plodov od výmyslu sveta. Obľúbenou pochúťkou je pargo frito – pražená ryba podávaná so zeleninou a praženými banánmi – platano. Ak máte sladký zúbok vyskúšajte kalorický dezert No me olvides, ide o veľký zmrlinový pohár s keksíkmi a šľahačkou. Panama si tento dezert dokonca poistila ochrannou známkou.

A post shared by BRUT (@brut_restaurant) on

Praktické tipy pred cestou do Panamy

Panama city je relatívne bezpečné mesto, osobne som nikdy nemala pocit ohrozenia a to ani v prípadoch, keď sme doslova zablúdili do najchudobnejších uličiek mesta. Ľudia sú väčšinou veľmi milí, no s angličtinou moc nepochodíte. V Paname zaplatíte lokálnou menou Balboa, ale aj americkým dolárom. Obe meny sú 1:1, a teda je úplne jedno, ktorou platíte. Peniaze si môžete zameniť v početných zmenárňach v meste alebo si doláre vytiahnete v bankomate, tie si však zvyčajne stiahnu aj poplatok približne $ 4 za výber. Do Panamy víza občania Slovenskej republiky nepotrebujú.

Špeciálne očkovanie do Panamy nepotrebujete. No, určite nie je na škodu očkovanie proti hepatitíde typu A a B. Ak sa zaočkujete raz, ste chránený celý život. Ako v každej exotickejšej krajine môžete natrafiť na otravu jedlom. Ja osobne som žiaden problém nemala ani pri jedle z ulice.

Po meste sa najrýchlejšie a najlacnejšie presuniete metrom, na metro staniciach si môžete kúpiť kartu a tú následne nabiť. Platí vám aj pre metro, aj pre autobusy. Pomerne ľahko sa po meste preveziete taxíkmi, ktoré jednoducho zastavíte na ceste. Cenu si dopredu vyjednajte, prípadne môžete použiť UBER.

Panamu mnohí považujú za lacnejšiu sestru Kostariky. Cenovo sa dá Panama porovnať so západnou Európou, niečo je v Paname lacnejšie, niečo naopak drahšie. Za obed priemerne zaplatíte $ 10 – 15 na osobu, za cestu taxíkom cez mesto nezaplatíte menej ako $ 5 a hotelové izby v 5* sa pohybujú od $ 50 vyššie, v závislosti od sezóny.

Kedy je najvhodnejší čas na návštevu Panamy? Najideálnejšie počasie je od januára do polovice apríla, Panamu však môžete navštíviť kedykoľvek počas roka. Dažďová sezóna trvá od mája do novembra, no neprší každý deň a bežné sú skôr krátke intenzívne prehánky.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Cestovateľské tipy Novinky

Filmy, ktoré vás inšpirujú k cestovaniu – 2. časť

0
Cestovanie Dovolenka zima Mestá Zahraničie

Vianočný Mníchov

0
Cestovanie Cestovateľské tipy Novinky

8 tipov, ako zvládnuť dlhý let v pohode a v zdraví

Navigácia

Magazíny