Jesenné Brugy – čokoláda, pivo a Colin Farell

Keď v roku 2008 režisér Martin McDonagh uviedol do kín svoju prvotinu In Bruges (V Brugách), iste netušil aký rozruch spôsobí medzi nami, cestovaniachtivými. Film v hlavnej úlohe s Colinom Farellom a Ralphom Fiennesom získal ceny BAFTA, BIFA či Zlatý glóbus a nominovaný bol dokonca aj na Oscara. Belgické mesto sa vďaka filmu zapísalo do sŕdc a itinerárov mnohých. Ja som nebola výnimkou.

Námestie Markt
Historické mestečko preslávil najmä film In Bruges s Colinom Farellom.

Predĺžený víkend

Brugy sú ideálne na predĺžený víkend. Vďaka pravidelnému spojeniu na linke Bratislava – Brusel a nízkym cenám spoločnosti Ryanair sú Brugy dostupné takmer pre každého. V Bruseli stačí nastúpiť na autobus alebo vlak, ktorý vás za hodinku zavezie do cieľa.

Mnohých od návštevy Brúg odrádza nehostinné počasie, ktoré je špeciálne na jeseň dosť nestále. Mesto je aj počas letnej sezóny relatívne chladné a priemerná denná teplota vystúpi na 21 stupňov. Od októbra teploty klesajú rýchlo nadol a nasledujúce mesiace sú vlhké a chladné. Pri balení preto nezabudnite na nepremokavé topánky, bundu, čiapku a šál.

námestie Burg v Brugách
Počasie je v Brugách nestále. Aj počas slnečného leta si pribaľte do kufra nepremokavú bundu.

Stredoveký šarm a cyklisti

Po príchode na stanicu pokračujte pešo. Veď historické centrum je od nej vzdialené len pár minút chôdze. Veľkým pozitívom mestečka je, že autá nemajú do centra prístup. Úzkym uličkám a mostom dominujú chodci a cyklisti, ktorých mesto plne podporuje. Na železničnej stanici môžete vidieť obrovské parkovisko vyhradené pre bicykle. V okolí centra zas narazíte na množstvo požičovní bicyklov. Zaujímavosťou je, že Brugy získali v roku 2012 ocenenie „Belgium cycle city of the year“. My sme bicykle bohužial nevyužili, ale viacerí tvrdili, že práve zo „sedanky“ je na mesto ten najkrajší pohľad.

mestečko Brugy
Ulice Brúg sú ako stvorené na bicyklovanie. Mesto cyklistov podporuje vo veľkom.

Staré mesto je obohnané stredovekými hradbami a vodnou priekopou, ktoré boli vybudované v roku 1127. Hneď po prekročení hradieb nám padla sánka. Ocitli sme sa v malebnom stredovekom mestečku, ktorého dominantou je voda. Množstvo vodných kanálov pretína mesto skrz na skrz a dodáva mu romantický ráz. Nie nadarmo sa Brugám hovorí Benátky severu. Centrum mesta je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

vodný kanál
Dominantou mesta je voda. Nie nadarmo sa Brugám hovorí aj Benátky severu.

Najvýznamnejšie obchodné centrum

Mesto má za sebou vzlety aj pády. Vďaka vodným kanálom malo obchodné styky s Londýnom, Bergenom či Janovom. Skoro 400 rokov zažívalo svoj zlatý vek a patrilo medzi najbohatšie a najvýznamnejšie mestá Európy. Zvrat nastal v 15. storočí, kedy došlo k zaneseniu kanála Zwin, ktorý ho spájal s prístavom. Táto skutočnosť znamenala koniec obchodom a novým obchodným centrom sa stali Antverpy.

Z kedysi prosperujúceho mesta sa stalo bežné provinčné mestečko, ktoré svoj pád zavŕšilo v polke 19. storočia, kedy sa zaradilo medzi najchudobnejšie mestá Belgicka. Dnes sú Brugy obdivované pre svoju stredovekú nedotknutosť a čoraz viac sa otvárajú turizmu.

šarm mestečka
Brugy boli až do 15. storočia najvýznamnejším mestom v Európe.

Čokoláda, pivo a hranolky

Historické centrum Brúg je relatívne malé a dá sa prejsť za 1 deň. Ak však chcete nasať a precítiť jedinečnú atmosféru mesta, vyhraďte si na jeho návštevu aspoň 2 dni. Ako praví objavitelia sme našu cestu započali bez mapy. Vďaka ubytovaniu priamo v centre stačilo vybrať smer a nechať sa unášať. Mestečko je plné čokoládovní a len v centre ich nájdete viac ako 50. Nenechajte sa však oklamať, len niektoré z nich ponúkajú svoje vlastné produkty.

Hľadajte na dverách ceduľky s nápisom Handmade alebo Homemade a ráčte ochutnať. Ohromí vás výber bon-bónov, praliniek aj horúcej čokolády. Ak si myslíte, že tento teplý nápoj je výhradne pre deti, mýlite sa. Hlavne v sychravých dňoch nájdete kaviarničky plné dospelých vychutnávajúcich si mliečnu, horkú alebo bielu horúcu čokoládu. Objednajte si k nej typické belgické wafle, mňam!

Za gastronómiu strhávame Brugám (alebo Belgicku?) pár bodíkov nadol. Základom stravovania sú totiž hranolky. Dostanete ich k mäsu alebo samotné s majonézou. Belgičania si na hranolkách zakladajú a ak k ich nadšencom patríte aj vy, navštívte The friet museum – múzeum hranoliek. My sme odolali, no čomu sa odolať nedalo je belgické pivo. Obchodíky so zlatým mokom sa striedajú s čokoládovňami na každom kroku – ideálne kombo ak cestujete s vašou polovičkou 🙂 .

Voda, Ježišova krv a Michelangelo

Brugy sú ideálnym miestom na bezcieľne túlanie. Nech sa vyberiete ktorýmkoľvek smerom, vždy narazíte na niečo zaujímavé. Pozrite sa s nami na top atrakcie/miesta, ktoré by ste nemali vynechať:

Prehliadka mesta na vode

Návštiviť Brugy a nepreviesť sa na loďke je ako byť v Benátkach a nepreviezť sa na gondole. Prehliadka mesta trvá asi polhodinu a ponúkne vám úplne nový pohľad na mesto. Spleť vodných kanálov tvorí rieka Reie a počas plavby podplávate niekoľko mostov (v meste ich je viac ako 80). Uvidíte tiež nádherný Chrám matky božej, ktorému sa hovorí aj Kostol Panny Márie, so 122 m vysokou vežou. Jedná sa o najvyššiu stavbu v Brugách a 2. najvyššiu tehlovú stavbu na svete.

Kostol odporúčame navštáviť aj zvnútra. Pochádza z 13. storočia a nachádza sa v ňom socha Madony s dieťatkom od Michelangela.

mesto na vode
Prehliadku mesta na vode si nemôžete nechať ujsť. Mesto uvidíte z novej, romantickejšej perspektívy.

Trhové námestie – Markt

Ďalšou dominantou mestečka je námestie, ktoré domáci nazývaju Markt. Nachádza sa tam 83 m vysoká veža so zvonicou (Belfort), ktorá pochádza z 13. storočia a je spomienkou na obdobie rozkvetu. Zvonicu je možné navštíviť. Stačí zaplatiť vstupné, vyšliapať 366 schodov a mesto máte ako na dlani.

Námestie Burg

Len pár krokov od Marktu sa rozprestiera Námestie Burg. Obe námestia spolu tvoria hlavnú časť mestečka. Námestie Burg je menšie, ale rozprestiera sa na ňom najstaršia radnica vo Flámsku a Holandsku a tiež Bazilika sv. krvi. Práve bazilika vzbudzuje medzi návštevníkmi mesta veľkú pozornosť. Hovorí sa, že ukrýva vzácnu relikviu, a to fiolu s Ježišovou krvou, ktorá sa do Brúg dostala po jednej z križiackych výprav. Pápež Klement V. vydal bulu, podľa ktorej budú každému pútnikovi, ktorý príde navštíviť túto relikviu, odpustené všetky hriechy. No nechoďte tam! 🙂

Belgická kultúra

Pre všetkých milovníkov umenia máme dobrú správu – v Brugách sa nachádza niekoľko zaujímavých múzeí. Medzi najhlavnejšie patrí Groening museum, ktoré vystavuje diela z 18. – 21. storočia. Múzeum zahŕňa tvorbu takých mien ako Jan Van Eyck, Rogier van der Weyden či Gerard David.

Po stopách Colina

Mnoho cudzincov sa o Brugách dozvedelo práve vďaka filmu In Bruges. Mestečko žijúce z turizmu to využilo a v turistických centrách nájdete mapky s popisom jednotlivých filmových lokácií. Ak ste aj vy milovníci spomínaného filmu, hor sa po mapu a užite si „Fokin Bruges“ po svojom.

Von z mesta

Ak vám staré mesto začne byť malé, vydajte sa do okolia. Flámsko sa môže popýšiť 475 hradmi z toho 50 sa ich nachádza v okolí Brúg.

Hrady a zámky v okolí
Brugy sú pre milovníkov zámkov a hradov hotovým rajom. V okolí mesta sa ich nachádza vyše 50.

Brugy odporúčame všetkými desiatimi. Pripravte si však vyššie vreckové. Útulné kaviarne, čokoládovne, výklady s desiatkami druhov piva či domáce wafle, to všetko budete chcieť ochutnať. Ani neviete ako a skončíte s plným žalúdkom, no prázdnou peňaženkou.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestovanie Dovolenka zima Mestá Zahraničie

Vianočný Mníchov

0
Francúzsko Novinky Praktické informácie Španielsko Šport

Európa je na surfovanie stvorená. Kam sa oplatí ísť?

0
Balkán Maďarsko Novinky Poľsko Srbsko Zahraničie

Tieto východoeurópske festivaly sa oplatí zažiť

Navigácia

Magazíny