Na to, aby ste zažili atmosféru Tibetu nepotrebujete vycestovať do Číny a žiadať o povolenie na vstup do Tibetu. Ak cestujete do Indie, nájdete svoj kúsok Tibetu aj priamo tam. V malom mestečku v Himalájach, Dharamshale, žije v exile Dalajláma XIV. a s ním aj exilová vláda a mnoho tibetských utečencov. Jedno z mála miest v Indii, kde nie ste atrakciou.
Pri návšteve Indie si musíte zvyknúť na to, že si s vami veľa ľudí chce spraviť fotku a tiež, že si vás tajne fotí. Nemôžeme im to ale vyčítať. Turisti robia domácim to isté. Narozdiel od iných miest v Indii, v Dharamshale nikoho nezaujímate. Pokiaľ sa teda nevyberiete na prechádzku cez indickú časť mesta k hinduistickému chrámu alebo k neďalekému vodopádu. India môže byť niekedy až príliš. Ak cestujete dlho, občas máte chuť na niečo, čo nie je prekorenené a štipľavé. Potrebujete aspoň trochu ticha a samoty. Miesto, kde si môžete na chvíľku vydýchnuť. Dharamshala je presne takým miestom. Vzduch je tam čistý, namiesto indického dahlu si vychutnáte tibetské momo a najmä si môžete užiť „samotu”, kde vás nikto nerieši. Dharamshala bola pre mňa krátky únik z Dillí.
Čo robiť v Dharamshale?
Všade sú zahraniční turisti. Najčastejšie mladí ľudia, ktorí sa tu spirituálne vyžívajú. Sú tu centrá jogy, masáž dostanete doslova na každom rohu, môžete meditovať a rozprávať sa s tibetskými mníchmi a mníškami. Dharamsala je super miesto pre hipíkov. Veľa mladíkov tu dumá, číta filozofickú literatúru, pije čaje a fajčí marihuanu. Celé mestečko má úžasnú atmosféru. Je to také spirituálne. Stretli sme niekoľko starších ľudí z Európy, Ameriky a Austrálie, ktorí sa sem presťahovali aby tu dožili svoj život.
Spirituálni jedinci môžu navštíviť budhistický chrám vedľa rezidencie Dalajlámu a tiež sa zúčastniť meditácií alebo hodín jógy. Návštevníci často dobrovoľníčia. V meste je mnoho tibetských neziskových organizácií. Bez nejakého špeciálneho ohlásenia môžete prísť na hodiny anglických konverzácií pre Tibeťanov. Vy im pomáhate s angličtinou a na oplátku sa veľa dozvedáte o ich kultúre. Tunajšie neziskovky majú aj svoje podnikateľské aktivity, vďaka ktorým môžu existovať. Takto si vychutnáte čaj alebo výborné jedlo a zároveň pomáhate. My sme sa napríklad učili variť tibetské momo priamo od mníchov.
McLoad Ganj je malé mestečko a prebehnete ho celé za 20 minút. Neďaleko, asi 18 km od Dharamshaly, sa nachádza Norbulingka institute. Tibetské tradície, kultúra a umenie sú tam stále živé. Niekoľko kilometrov nad Dharamshalou je Dharamkot, odkiaľ máte nádherný výhľad na údolie Kangra. Sama som tam nebola, moja kamarátka v tom čase už bojovala s nebezpečnou baktériou, a tak sme Dharamkot vynechali. No mnoho mladých ľudí nás tam pozvalo na kvalitnú „trávu”. Nikoho na nič nenavádzam.
Príroda okolo Dharamshaly je skutočne nádherná. Nájdete tu vodopády, jazerá, štíty a vysoké pohoria. Obľúbený trek vedie na Triund, 9 km kráčate do kopca a odmenou by vám byť nádherný výhľad. My sme vychytali hmlu, 3 m od seba sme nič nevideli. Google nám následne prezradil, čo sme mali vidieť. V monzúnoch na trek nechoďte. Cestou dole premoklo aj moje nepremokavé oblečenie. Samozrejme, nemusíte ísť len na jednodňový trek, možností je viac.
Kedy a ako do Dharamshaly?
Ja som toto miesto na úpätí Himalájí navštívila koncom júla, v čase monzúnov. Skoro každý deň prší, oprané a premočené veci sa vám nevysušia ani za niekoľko dní a tiež napáchnu. Rovnako to nie je najlepší čas na vysokohorskú turistiku. Ak naopak považujete dážď v horách za romantický, zastavte sa aj v monzúnovom čase. Len si zaobstarajte obuv, ktorá sa nepremočí. Mne sa premočila aj tá nepremokavá.
Ideálny čas na návštevu by mal byť medzi marcom a prvou polovicou júla. Počasie je príjemne teplé a vhodné na turistiku. V tomto čase býva Dharamshala preplnená. Od polovice septembra dážď utíchne, no večery sú chladnejšie. Ak chcete skutočný kultúrny zážitok, naplánujte si výlet cez február-marec. Tibetský nový rok Losar je určite zážitok, ktorý si budete pamätať do konca života.
Do Dharamsaly sa dostanete autobusom z Dillí, ale aj lietadlom. Autobusy sú lacné, za približne 10 eur sa dostanete priamo do časti McLoadganj, ktorá je pre turistov najzaujímavejšou časťou. Upozorňujem, potrebujete silný žalúdok a pevné nervy. Približne 8 hodín serpentín, prevýšenia a neustáleho trúbenia rôznych melódií (indické autobusy trúbia neznesiteľné melódie, ktoré vám už po 10 minútach lezú nervy. Nehovoriac, ak cestujete celú noc).
Autobus s klimatizáciou tiež nie je výhra. V Dillí je 40 stupňov a vy máte pocit, že taká klíma by sa hodila? Pokiaľ nechcete premrznúť, radšej choďte lacnejším autobusom bez klímy a otvorte si okno. Povinnou výbavou do autobusu je teda nejaká tabletka proti zvracaniu, vrecko, ak tabletka nezaberie, čokoládka alebo iná sladkosť (Prvá pomoc, ak vám príde v autobuse zle. Žuvačka ani voda nepomôže, potrebujete si zvýšiť cukor.), deka alebo teplá bunda, sluchátka alebo štuple do uší.
Pokiaľ môžete, neseďte vpredu, lebo vás z trúbenia autobusu porazí. Tiež neseďte veľmi vzadu, lebo vás bude v serpentínach hádzať. Dobrá rada nad zlato, zoberte so sebou aj živočíšne uhlie, pre istotu. Ak idete vonku na WC, upovedomte o tom niekoho, nech vám autobus medzitým neujde. No a autobusy tiež večer zastavujú v reštauráciách pri ceste. Nejedzte tam. Nemusí sa vám stať nič, ale riskovať hnačku počas takejto jazdy nechcete!
No a posledná rada, preverte si, kedy váš autobus naozaj odchádza aj z iných zdrojov. Ja som si lístok naspäť kúpila cez internet, na moje prekvapenie autobus na stanici nestál. Odišiel totiž 30 minút predtým. Nadávanie do telefónu cestovnej agentúre nepomohlo, našťastie nás zachránili indickí šoféri, ktorí volali šoférovi nášho autobusu a ten nás počkal asi 15 minút taxíkom za Dharamshalou. Tváre nahnevaných Tibeťanov v autobuse si budem pamätať asi navždy. Lietadlo je drahšie, ale určite pohodlnejšie riešenie.
Praktické info na záver
Ubytovanie si nemusíte rezervovať vopred, nájdete ho priamo na mieste. Nebojte sa vyjednávať. S kamoškou sme mali čistú izbu s výhľadom na Himaláje a vlastnou kúpeľnou za približne 4 eurá na noc. Jedlo je tu tiež lacné, v milej japonskej reštaurácii sme dostali za 1,5 eura veľké menu. No najedli sme sa aj pod jedno euro. Ak sa bojíte zdravotných problémov, vedzte, že je tu nemocnica. Na sanitku zabudnite, sú tu ale taxíky. Nemocnica síce nepôsobí úplne top a je často plná, no doktori vám pomôžu rýchlo. Moja kamarátka sa počas našej indickej cesty infikovala baktériou, ktorá jej spôsobovala kŕče, zvracanie, hnačky a pomaly napádala aj pečeň. Doktor v Dillí ju diagnostikoval na „európsky žalúdok“, ten v Dharamshale spravil testy a v priebehu 2 hodín sme mali výsledky a antibiotiká.
Ak plánujete trek, nemusíte všetko ťahať so sebou zo Slovenska. Od Nepálcov nakúpite lacno značkové oblečenie, ktoré by vás na Slovensku stálo majetok. Trek na Triund zvládnete aj bez sprievodcu, cesta je dobre značená. My sme si zaplatili sprievodcu, lebo nám bolo povedané, že sa inak určite stratíme. Ak máte radi nočný život, tak naň zabudnite. Večer a v noci je všetko zatvorené, na ulici nestretnete nikoho.
Dharamshala je jedno z mojich najobľúbenejších miest v Indii. Autobusom odtiaľ môžete navštíviť ďalšie himalájske mestá ako Manali, či Shimla. Verím, že sa vám bude páčiť. Ak sa chystáte do Indie, prečítajte si aj článok o meste Naí Dillí a štáte Radžastan.