Nevonia vám vylihovanie pri mori? Chceli by ste sa vyhnúť dlhej ceste autom či lietadlom, ale zároveň túžite po pestrej dovolenke, na ktorej sa nebudete nudiť? Potešíme vás, pretože aj u našich susedov sa dá všeličo zažiť, obzvlášť, ak navštívte malebnú oblasť južných Čiech. Vyskúšali sme takýto výlet na vlastnej koži.
Južné Čechy sú preslávené nielen svojím prírodným bohatstvom, ale aj neuveriteľne silnou koncentráciou kultúrnych pamiatok, ktoré dýchajú históriou osvietených šľachtických rodov. Vďaka tomu tu môžete hravo skĺbiť návštevu pamätihodností s turistikou, splavovaním či pasívnym oddychom pri vode.
Na začiatku však jedna dobrá rada – dobre si výlet do tohto kraja naplánujte. Keď si začnete detailne študovať ponuku všetkých oblastí, počnúc Českobudějovicko-Hlubockom, pokračujúc Píseckom, Šumavskom či Třeboňskom, končiac Krumlovskom i Českou Kanadou, budete možno trochu bezradní. Rozsah aktivít všetkých možných druhov je taký veľký, že ich ťažko vtesnáte do týždňovej či dvojtýždňovej dovolenky. Aj z toho dôvodu sme naše putovanie obmedzili na Krumlovsko a Lipensko.
Malý pivný raj na úvod
Ak do južných Čiech cestujete autom zo západného Slovenska, napríklad z Bratislavy, oplatí sa vám využiť trasu vedúcu cez Rakúsko. Je rýchlejšia a zároveň si cestou môžete vychutnať dedinky Dolného Rakúska. My sme si to namierili rovno do Českého Krumlova, ale cestou sme sa zastavili aj v mini osade Svachova Lhotka, ktorá patrí k obci Mirkovice.
Česko je totiž preslávené svojím pivom a práve v tejto osade nájdete veľmi príjemný hostinský pivovar. Celoročne tu vyrábajú český ležiak – svetlú a polotmavú dvanástku, ale aj mnoho špeciálov, napríklad pivo s medom. Ak nechcete byť za padavku, dajte si rovno načapovať „chlapskú mieru“, čo je pivo v litrovom krígli. Okrem prehliadky s ochutnávkou či riadenej degustácie vám tu miestny hotel v rámci wellness procedúr dokonca ponúkne pivnú masáž či pivný kúpeľ, počas ktorého si môžete priebežne čapovať tento obľúbený mok. Ktorý pivár by odolal, že? 🙂
Kráľovské zážitky
Po takejto pivnej hostine, doplnenej bohatou nádielkou miestnych špecialít z údeného mäsa či pstruhov, bolo načase presunúť sa do Českého Krumlova, ktorý je vzdialený iba približne 10 minút cesty autom. Mesto a zámok, ktoré založila významná šľachtická rodina z Rožmberka a ktoré dodnes pôsobia, akoby v nich zastal čas, sú skvostom českého staviteľstva dýchajúceho pozostatkami talianskej renesancie. Niet divu, v tomto priestore sa v dávnych časoch vďaka rozvinutým obchodným vzťahom stretávala česká, rakúska, bavorská i severotalianska kultúra.
Český Krumlov má na konte množstvo superlatívov. V jeho historickom centre sa nachádza až 300 pamiatkovo chránených objektov a jeho hradný a zámocký komplex, zapísaný na zozname pamiatok UNESCO, je druhý najväčší v Českej republike. Ak by vám to nestačilo, môžete si pozrieť priestory najstaršieho barokového divadla na svete.
Zaujímavosťou je, že jedna z najstarších a najlepšie zachovaných historických stavieb v Českom Krumlove, ktorá pochádza až zo 16. storočia a ktorá pôvodne slúžila ako kláštor jezuitského rádu, dnes funguje ako vychytený päťhviezdičkový hotel. Ak by ste chceli siahnuť hlbšie do peňaženky a stráviť noc v apartmáne, ktorý kompletne dýcha históriou a v ktorom sa aj na toalete môžete cítiť doslova ako „na tróne“ (keďže naozaj pripomína kráľovský stolec), neváhajte to vyskúšať.
Krumlov z rôznych perspektív
Krumlov je, povedané česky, „moc hezká podívaná“, stačí sa poprechádzať romantickými zákutiami úzkych uličiek či po historických mostíkoch nad Vltavou, ktorá sa obtáča okolo centra v ukážkových meandroch. Ak by ste si chceli mesto vychutnať z hladiny Vltavy, môžete podniknúť dvojhodinovú plavbu – buď v kanoe pre 2 osoby, čo vás vyjde 600 Kč (približne 20 eur), alebo raftom pre 6 až 8 osôb, čo stojí 700 – 800 Kč (teda asi 30 eur).
Mesto si dokonca môžete pozrieť aj z „vtáčej perspektívy“, a pritom si nemusíte objednávať vrtuľník. Stačí zájsť do Regionálneho múzea, kde sa nachádza raritný model historického jadra Krumlova v podobe, akú malo mesto v roku 1800. Všetko v mierke 1:1200. Na základe siahodlhých výskumov „vybudovali“ mestečko architekt Petr Pešek a keramička Jana Pešková. Použili pri tom nevšedný technologický postup a budovy vymodelovali z kolorovanej pálenej hliny. Verejnosti ho prvýkrát predstavili v roku 1985.
Modernou raritou Krumlova je zasa jedinečné otáčavé hľadisko, vďaka ktorému sa zaraďuje medzi popredné európske „open-air“ scény. Architekt a scénograf Joan Brehms, ktorý hľadisko navrhol v roku 1958, ho zasadil do okolitej prírody a vďaka obojsmernému otáčaniu okolo vlastnej osi umožnil divákom vnímať dej panoramaticky, a to v hracom priestore s rozlohou jedného hektára. V prvej polovici augusta si tu môžete vychutnať napríklad operu Rusalka.
Stopy nedávnej histórie
Ak sa radšej zaoberáte skutočnými životnými drámami, navštívte miestnu secesnú synagógu – stavbu s veľmi pohnutým osudom, ktorú sa podarilo zrekonštruovať a znovu otvoriť v roku 2013. Jej hlavnú loď zdobia viac ako tri kilometre zlatých liniek. Nielenže pekne dokumentuje novodobú históriu, a obzvlášť dejiny židovskej komunity Krumlovska, ale slúži aj ako centrum pre miestnu regionálnu kultúru. Usporadúvajú sa tu výstavy, workshopy, ale aj svadby, záhradné slávnosti či koncerty. V bývalom rabínskom byte s unikátnym secesným kvetinovým motívom na stenách dnes prebýva kaviareň s prívetivou atmosférou, kde si môžete dať chutný koláč, kávu, dobré vínko či jednoduchý „snack“.
Za návštevu však určite stojí aj Museum Fotoateliér Seidel, ktoré sa tiež radí k svetovým unikátom. Toto miesto je príbehom o počiatkoch fotografie a zároveň o dvoch generáciách fotografov z rodiny Seidelovcov, Jozefa a Františka. Nachádza sa tu všetko, čo vám dokonale priblíži život tejto profesie v období Rakúsko-Uhorska, svetových vojen i Prvej republiky – pôvodný zasklený ateliér so zázemím fotografických laboratórií a funkčnými starými fotoaparátmi, ale aj prijímacia kancelária či čakáreň pre zákazníkov.
Lipno – bašta rekreantov
Český Krumlov sa nám opúšťa veľmi ťažko, zároveň sa však tešíme na Lipno – veľkú priehradu vltavskej kaskády, ktorú začali budovať už v roku 1952. Po dĺžke má až 48 km a zaberá plochu takmer päťtisíc hektárov. Dnes je jednou z najnavštevovanejších rekreačných oblastí v Čechách, ktorú zvyknú ju nazývať i „juhočeské more“.
Môžete tu športovať, venovať sa windsurfingu, kite-surfingu, SUP (stand up paddlingu) či plachteniu, rybárčiť alebo sa kultúrne vyžiť. Výhodou je aj pomerne veľká nadmorská výška, ktorá priehrade dáva charakter horského jazera. V zime sa tu dá korčuľovať alebo brázdiť lyžiarske zjazdovky v areáli Lipna nad Vltavou, ktorý sa v lete využíva ako bikepark. V období od 19. do 27. augusta 2017 sa tu dokonca uskutoční obľúbený Lipno Sport Fest.
Prechádzka korunami stromov
Najväčšou atrakciou Lipna je nepochybne Stezka korunami stromů – prvý náučný chodník v Českej republike, ktorý je zavesený na okolitých stromoch ako točitá lávka s dĺžkou 675 metrov, stúpajúca až do výšky 40 metrov. Trasa sa totiž plynule napája na vyhliadkovú vežu, z ktorej sa dá spustiť 52 metrov dlhým suchým toboganom. Chodník má niekoľko náučných interaktívnych či adrenalínových zastávok, ktoré bez problémov absolvujú aj deti.
Nenechajte sa odradiť ani vtedy, ak máte strach z výšok. Je to neopakovateľný zážitok prechádzať sa pomedzi stromy vo výške ich vrcholcov. Navyše, vďaka 2,5-metrovej šírke dreveného chodníka a bezbariérovému konceptu je pohodlná a bezpečná aj pre hendikepovaných ľudí či mamičky s kočíkmi. Z Lipna nad Vltavou sa sem dostanete lanovkou či takzvaným Stezkabusom, prípadne pešo po turistickej trase či cyklotrase. Cestu samotnou Stezkou nadol si môžete spestriť jazdou na terénnej kolobežke.
Prehliadka Lipna z paluby lode
Za skúšku určite stojí aj plavba loďou na Lipne. Plavby zvyčajne trvajú 1 – 2 hodiny a môžete si počas nich pozrieť takmer celé pobrežie jazera. Ceny a časy odchodov si ľahko zistíte na stránke lipno-line.com. 110-minútový výlet aktuálne stojí 330 Kč na osobu (približne 13 eur), pekným zážitkom je však aj večerná trojhodinová plavba na okruhu Frymburk – Lipno a späť. Počas hlavnej sezóny v júli a auguste premávajú lode lipenskej flotily častejšie, v ostatných mesiacoch od apríla do novembra sa plavby uskutočňujú v závislosti od počasia.
Frymburk, nachádzajúci sa na polostrove ľavého brehu jazera, je mekkou cyklistov a inline korčuliarov, hostia tu majú k dispozícii obrovský wellness park, ale aj piesočnatú pláž. Hoci domáci si vyslúžili žartovnú prezývku „frymburani“, sú veľmi pohostinní a milí. Frymburk sa dokonca považuje za najkrajšie mestečko Lipenska. Napriek tomu, že pri napúšťaní priehrady veľká časť obce zmizla z povrchu zemského, historická časť s gotickým kostolom sv. Bartolomeja, morovým stĺpom a pranierom zostala zachovaná.
Lákadlá pre milovníkov histórie
Približne 15 minút cesty od Lipna nad Vltavou leží mesto Vyšší Brod, ktoré by ste určite nemali obísť. Jeho najväčším klenotom je obrovský kláštor cisteriánskeho opátstva, ktorý ukrýva knižnicu s neuveriteľnými 70 tisícmi zväzkov, vrátane 400 prvotlačí pochádzajúcich ešte spred roku 1500, vzácny obraz Vyšebrodskej madony zo začiatku 15. storočia, ale aj relikviár zdobený drahokamami a perlami prezývaný Závišov kríž. Je ozajstným európskym skvostom zlatníckeho umenia a cení sa podobne ako korunovačné klenoty.
Ak vás v dobe smartphonov a satelitného spojenia ešte napadne rozmýšľať nad tým, ako ľudia medzi sebou komunikovali v dávnych časoch, pokojne sa zastavte aj v miestnom Poštovom múzeu, ktoré mapuje dejiny pošty od 16. storočia až po súčasnosť. Keď vás to pre zmenu zláka do prírody, Vyšší Brod vás takisto poteší, ponúka totiž množstvo pekných turistických chodníkov. Zároveň je aj východiskovým bodom vodáckych výletov po Vltave. V okolí Vyššího Brodu môžete navštíviť napríklad vodopády sv. Wolfganga alebo známu prírodnú rezerváciu Čertova stena.
Chutná bodka na záver
Okrem piva, ktoré sme spomínali na začiatku, je česká kuchyňa vyhlásená viacerými svojimi gurmánskymi špecialitami. V južných Čechách môžete ochutnať množstvo skvelých pokrmov, od tradičného „knedla, vepřa, zela“, cez tvarohové knedličky s čučoriedkami, až po vynikajúce paštéty, napríklad hubovú s tymianom. Najviac nám však chutila tradičná česká kulajda, čo je vlastne krémová zemiaková polievka s hubami a kôprom. Ak sa v južných Čechách náhodou ocitnete počas sychravej jesene, táto dobrota vás zasýti aj zahreje. 🙂