Jedinečné múzeá, ktoré nájdete v Európe

Patríte k cetovateľom, ktorí milujú umenie? V Európe máme niekoľko unikátnych múzeí, ktoré sú dokonca umeleckým dielom samé osebe. Vybrali sme pre vás 7 európskych múzeí, ktoré pohľadia dušu každého nadšenca architektúry.

Guggenheim museum, Bilbao, Španielsko

Bilbao efekt je dnes už známy po celom svete. Galéria od jedného z najslávnejších architektov na svete, Franka Gehryho, doslova zmenila život obyvateľom tohto baskického mesta. Múzeum zaujalo obrovské množstvo turistov aj investorov. V múzeu a jeho blízkom okolí sa nachádzajú aj inštalácie od Jeffa Koonsa a Richarda Serru. Výstavy sa v 19 galériách pravidelne menia. Múzeum môžete navštíviť každý deň okrem pondelka a lístok do múzea aktuálne stojí 13 eur.


Louvre, Paríž, Francúzsko

Múzeum, v ktorom sa ukrýva preslávená Mona Lisa. Louvre je nepochybne jednou z dominánt Paríža. Zasklená Pyramide Pompidou, ktorá je zároveň vchodom do múzea, bola navrhnutá čínsko-americkým architektom Ieoh Ming Pei. Parížska spoločnosť sa spočiatku tohto „moderného“ zásahu do bývalého sídla francúzskych kráľov netešila. No po predstavení v roku 1989 sa z pyramídy stala ikona Paríža. Louvre je narozsiahlejším múzeom umenia na svete. Na ploche 72 735 m² vystavuje až 380 000 predmetov a 35 000 umeleckých diel. Múzeum je otvorené každý deň okrem utorka a cena za lístok je 17 eur.

A post shared by Musée du Louvre (@museelouvre) on


Astrup Fearnley Museet, Oslo, Nórsko

Astrup Fearnley múzeum vystavuje najmä súčasné umenie a organizuje ročne približne 6 – 7 rôznych výstav. Zbierka múzea je zameraná najmä na amerických umelcov z 80. rokov 20. storočia, no čoraz viac sa otvára aj svetovej scéne. Dizajn tohto netradičného múzea navrhol architekt Renzo Piano. V okolí múzea sa nachádza Tjuvholmen Park so sochami, ktorého tvorcom je rovnako Renzom Pianom. Múzeum je otvorené každý deň okrem pondelka a za lístok zaplatíte 120 nórskych korún.


Britské múzeum, Londýn, Veľká Británia

Britské múzeum patrí k najvýznamnejším múzeám histórie a kultúry na svete. Založené bolo už v roku 1753, no verejnosť si mohla zbierky pozrieť až v roku 1759. Jeho základom bola zbierka britského lekára a vedca Sira Hansa Sloana, spočiatku obsahovala 40 000 kníh, 7000 rukopisov a mnohé starožitnosti. Dnes zbierku Britského múzea tvorí až 7 miliónov exponátov z celého sveta. Múzeum pôvodne sídlilo v Montago House, ten bol však v roku 1845 zbúraný a nahradený neoklasicistickou stavbou Roberta Smirka. Na múzeu zanechali stopu aj ďalší architekti, John Russell Pope navrhol Douveen Gallery a Normal Foster stojí za dizajnom veľkej dvorany Alžbety II. Práve tá je najväčším zastrešeným priestorom Európy, jej strechu tvorí kovová konštrukcia s 1656 skelenými panelmi. Múzeum môžete navštvíť každý deň v týždni, a to dokonca zadarmo. Lístok platíte len pre špeciálne výstavy.

A post shared by British Museum (@britishmuseum) on

A post shared by British Museum (@britishmuseum) on


Kunsthaus, Graz, Rakúsko

Kunsthaus v rakúskom meste Graz vystavuje najmä súčasné umenie posledných štyroch dekád. Múzeum bolo postavené v roku 2003, keď sa Graz stal európskym hlavným mestom kultúry. Na rozdiel od už spomenutých muzeí, Kunsthaus nemá svoju vlastnú zbierku. Hlása slobodu v umení a je nezávislý a otvorený aj vo svojom programe. Za dizajnom tejto netradičnej budovy, nazývanej aj „Friendly alien“ (priateľský cudzinec) stoja architekti Colin Fournier a Peter Cook. Múzeum môžete navštíviť každý deň okrem pondelka, za lístok zaplatíte 9 eur.


Ermitáž, Petrohrad, Rusko

Ermitáž v jej počiatkoch tvorila skutočne obdivuhodná zbierka ruskej cárovnej Kataríny II. Na konci jej života išlo o jednu z najväčších súkromných zbierok na svete. Ermitáž má za sebou mimoriadne búrlivú históriu. Mnoho unikátnych diel sa vytratilo po nástupe Sovietov a počas druhej svetovej vojny sa diela hromadne prevážali za Ural a skrývali pred hitlerovskými vojskami. Dnes múzeum vlastní viac ako 3 milióny artefaktov svetového dedičstva. Vystavené diela môžete obdivovať vo viac ako 400 sálach a v 6 budovách okolo rieky Nevy. Cena za vstup sa pohybuje od 300 do 600 rubľov.

A post shared by DR. LWJ (@laceywillmanjensen) on


Vatikánske múzeum, Vatikán

Komplex múzeí sa nachádza vo vatikánskych palácoch, ktoré sa stavali už od 13. storočia. Múzeá boli oficiálne založené pápežom Júliusom II. v 16. storočí, práve jeho zbierka tvorila ich základ. Dnes sa v nich nacháza až 70 000 diel a artefaktov, z ktorých je približne 20 000 vystavených. Umelecké diela a historické predmety nahromadili pápeži počas niekoľkých storočí. Asi najväčším lákadlom je Michelangelova Sixtínska kaplnka. Dospelá osoba za lístok zaplatí 16 eur.

A post shared by ITALIA 🇮🇹 (@ig_italia) on

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

Chodí sám, pomaly a vyhýba sa pamiatkam – Ladislav Zibura predstaví Nepál a Čínu ako ich nepoznáme

0
Ázia Cestovateľské tipy Exotika Novinky Praktické informácie

Všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou do Bangladéša

0
Cestovateľské tipy Praktické informácie Zaujímavosti

7 šikovných aplikácií, ktoré vám pomôžu naplánovať dovolenku

Navigácia

Magazíny