Patríte k cetovateľom, ktorí milujú umenie? V Európe máme niekoľko unikátnych múzeí, ktoré sú dokonca umeleckým dielom samé osebe. Vybrali sme pre vás 7 európskych múzeí, ktoré pohľadia dušu každého nadšenca architektúry.
Guggenheim museum, Bilbao, Španielsko
Bilbao efekt je dnes už známy po celom svete. Galéria od jedného z najslávnejších architektov na svete, Franka Gehryho, doslova zmenila život obyvateľom tohto baskického mesta. Múzeum zaujalo obrovské množstvo turistov aj investorov. V múzeu a jeho blízkom okolí sa nachádzajú aj inštalácie od Jeffa Koonsa a Richarda Serru. Výstavy sa v 19 galériách pravidelne menia. Múzeum môžete navštíviť každý deň okrem pondelka a lístok do múzea aktuálne stojí 13 eur.
Louvre, Paríž, Francúzsko
Múzeum, v ktorom sa ukrýva preslávená Mona Lisa. Louvre je nepochybne jednou z dominánt Paríža. Zasklená Pyramide Pompidou, ktorá je zároveň vchodom do múzea, bola navrhnutá čínsko-americkým architektom Ieoh Ming Pei. Parížska spoločnosť sa spočiatku tohto „moderného“ zásahu do bývalého sídla francúzskych kráľov netešila. No po predstavení v roku 1989 sa z pyramídy stala ikona Paríža. Louvre je narozsiahlejším múzeom umenia na svete. Na ploche 72 735 m² vystavuje až 380 000 predmetov a 35 000 umeleckých diel. Múzeum je otvorené každý deň okrem utorka a cena za lístok je 17 eur.
Astrup Fearnley Museet, Oslo, Nórsko
Astrup Fearnley múzeum vystavuje najmä súčasné umenie a organizuje ročne približne 6 – 7 rôznych výstav. Zbierka múzea je zameraná najmä na amerických umelcov z 80. rokov 20. storočia, no čoraz viac sa otvára aj svetovej scéne. Dizajn tohto netradičného múzea navrhol architekt Renzo Piano. V okolí múzea sa nachádza Tjuvholmen Park so sochami, ktorého tvorcom je rovnako Renzom Pianom. Múzeum je otvorené každý deň okrem pondelka a za lístok zaplatíte 120 nórskych korún.
Britské múzeum, Londýn, Veľká Británia
Britské múzeum patrí k najvýznamnejším múzeám histórie a kultúry na svete. Založené bolo už v roku 1753, no verejnosť si mohla zbierky pozrieť až v roku 1759. Jeho základom bola zbierka britského lekára a vedca Sira Hansa Sloana, spočiatku obsahovala 40 000 kníh, 7000 rukopisov a mnohé starožitnosti. Dnes zbierku Britského múzea tvorí až 7 miliónov exponátov z celého sveta. Múzeum pôvodne sídlilo v Montago House, ten bol však v roku 1845 zbúraný a nahradený neoklasicistickou stavbou Roberta Smirka. Na múzeu zanechali stopu aj ďalší architekti, John Russell Pope navrhol Douveen Gallery a Normal Foster stojí za dizajnom veľkej dvorany Alžbety II. Práve tá je najväčším zastrešeným priestorom Európy, jej strechu tvorí kovová konštrukcia s 1656 skelenými panelmi. Múzeum môžete navštvíť každý deň v týždni, a to dokonca zadarmo. Lístok platíte len pre špeciálne výstavy.
Kunsthaus, Graz, Rakúsko
Kunsthaus v rakúskom meste Graz vystavuje najmä súčasné umenie posledných štyroch dekád. Múzeum bolo postavené v roku 2003, keď sa Graz stal európskym hlavným mestom kultúry. Na rozdiel od už spomenutých muzeí, Kunsthaus nemá svoju vlastnú zbierku. Hlása slobodu v umení a je nezávislý a otvorený aj vo svojom programe. Za dizajnom tejto netradičnej budovy, nazývanej aj „Friendly alien“ (priateľský cudzinec) stoja architekti Colin Fournier a Peter Cook. Múzeum môžete navštíviť každý deň okrem pondelka, za lístok zaplatíte 9 eur.
Ermitáž, Petrohrad, Rusko
Ermitáž v jej počiatkoch tvorila skutočne obdivuhodná zbierka ruskej cárovnej Kataríny II. Na konci jej života išlo o jednu z najväčších súkromných zbierok na svete. Ermitáž má za sebou mimoriadne búrlivú históriu. Mnoho unikátnych diel sa vytratilo po nástupe Sovietov a počas druhej svetovej vojny sa diela hromadne prevážali za Ural a skrývali pred hitlerovskými vojskami. Dnes múzeum vlastní viac ako 3 milióny artefaktov svetového dedičstva. Vystavené diela môžete obdivovať vo viac ako 400 sálach a v 6 budovách okolo rieky Nevy. Cena za vstup sa pohybuje od 300 do 600 rubľov.
Vatikánske múzeum, Vatikán
Komplex múzeí sa nachádza vo vatikánskych palácoch, ktoré sa stavali už od 13. storočia. Múzeá boli oficiálne založené pápežom Júliusom II. v 16. storočí, práve jeho zbierka tvorila ich základ. Dnes sa v nich nacháza až 70 000 diel a artefaktov, z ktorých je približne 20 000 vystavených. Umelecké diela a historické predmety nahromadili pápeži počas niekoľkých storočí. Asi najväčším lákadlom je Michelangelova Sixtínska kaplnka. Dospelá osoba za lístok zaplatí 16 eur.