Každý človek má svoj „Bucket list“, teda zoznam všetkého, čo by chcel vidieť či zažiť ešte pred smrťou. Nemusíte ho mať napísaný na papieri, v mysli však určite nosíte cesty a dobrodružstvá, na ktoré sa raz iste vydáte. Na samotnom vrchu toho môjho zoznamu je pozorovanie veľrýb. Ak vás tieto obrovské morské živočíchy uchvacujú tiež, pokračujte v čítaní. Pozreli sme sa na top miesta vo svete, kde môžete sledovať veľryby.
Na plavby loďou za veľrybami si nachystaje 30 – 130 eur na osobu v závislosti od lokality. Niektoré turistické agentúry okrem plavby ponúkajú aj šnorchlovanie či potápanie s veľrybami, alebo dokonca výlet na kajaku.
Panama
Perlové ostrovy sa nachádzajú v Tichom oceáne a z hlavného mesta Panamy sa k nim dostanete buď vyhliadkovou loďou alebo trajektom. V tejto oblasti sa vyskytujú najmä vráskavce dlhoplutvé, ktoré sa sem chodia rozmnožovať. Každoročne ich príde okolo 500 a vidieť ich môžete od júna do októbra, niektoré turistické agentúry dokonca garantujú stretnutie s veľrybou počas hlavnej sezóny od júla do septembra. Veľryby môžete zažiť aj v decembri alebo počas jarných mesiacov, ide však o oveľa menšie migrácie. V hlavnej sezóne je až 99 % šanca, že veľrybu uvidíte. No a okrem veľrýb sa môžete tešiť aj na delfíny, raje a možno zazriete aj žraloka.
Kanada
Ostrov Vancouver v Britskej Kolumbii je rozhodne raj pre fanúšikov filmovej série Zachráňte Williho! Približne 80 kosatiek žije vo vodách na juhu ostrova a až 250 v severnej časti. Na severe máte možnosť zahliadnuť vráskavce dlhoplutvé, vráskavce minke aj veľrybovce sivé. Sezóna na pozorovanie veľrýb závisí od druhu. Kosatky uvidíte od polovice júna do konca októbra z Johnstone Strait a poloostrova Broughton. V období od februára do októbra si zas môžete vychutnať výhľad na veľrybovce sivé z Clayoqout a Barkley sounds. No a od polovice marca do polovice apríla zas migrujú tichomorské veľerybovce z oblastí Mexika okolo Vancouveru na sever.
Island
Island je pravdepodobne najdostupnejšia destinácia na tomto zozname. Za veľrybami môžete vyraziť z Rejkavíku a niekoľkých ďalších miest v dvoch sezónach – v letnej (1. apríl –30. október) a v zimnej (1. november – 31. marec). Líšia sa počasím, výhľadmi aj druhmi veľrýb a iných morských cicavcov. V islandských vodách najčastejšie uvidíte tieto druhy: vráskavce minke, delfíny bielonosé a sviňuchy tuponosé. No môžete mať šťastie a vidieť aj vráskavce dlhoplutvé, kosatky, vráskavce myšok či vráskavce obrovské.
Juhoafrická republika
V Juhoafrickej republike nepotrebujete ani nasadnúť na loď, stačí si nájsť vyhliadkové miesto, posadiť sa a užívať si výhľad. Mesto Hermanus je vzdialené 1,5 hodiny od Kapského mesta a je známe aj ako hlavné veľrybie mesto Juhoafrickej republiky. Každý rok sa tu organizuje Hermanus Whale Festival, keď sa oslavuje príchod veľrýb. Ak sa ocitnete v meste Hermanus, určite si sadnite na miesto s výhľadom na Walker Bay. Možno sa vám pošťastí a uvidíte aj bábätko veľrybku. Walker Bay totiž slúži aj ako obľúbená veľrybia pôrodnica.
Tieto úžasné živočíchy môžete pozorovať z viacerých miest, ako napríklad Wild Coast, Southern Cape, Eastern Cape, Western Cape, KwaZulu-Natal či False Bay neďaleko Kapského mesta. V podstate skoro všade. Vyberte sa aj na výlet loďou a užite si výhľad na veľryby zblízka. Sezóna veľrýb trvá od augusta do konca novembra s vrcholom medzi júlom a augustom. Okrem vráskavcov sa vám možno pošťastí zbadať aj strašiaka všetkých surferov, žraloka modrého (great white shark).
Dominikánska republika
Top lokalitou na pozorovanie veľrýb v Dominikánskej republike je okolie Samany, ktorá sa označuje aj za „najlepšie ochránené tajomstvo“ Dominikánskej republiky. Neuveriteľná biodiverzita, panenské pláže, krištáľové more a k tomu vráskavce, ktoré sa sem chodia množiť a rodiť malé veľrybky. Sezóna veľrýb je tu však kratšia než v iných destináciách, a to od 15. januára do 31. marca.
Nový Zéland
Top miestom na pozorvanie veľrýb na Novom Zélande je malé prímorské mesto Kaikoura na Južnom ostrove. Neexistuje tu jedna sezóna veľrýb, tie tu môžete totiž vidieť po celý rok. Je úplne jedno, kedy prídete, je veľmi veľká šanca, že sa domov vrátite s fotkami vorvaňa tuponosého. Táto veľryba má 18 metrov, váži 60 ton a žije až 60 rokov. Počas zimných mesiacov sa tu vyskytujú aj vráskavce dlhoplutvé. Medzi ostatné druhy, ktoré sa tu občas objavia, patria aj vráskavce obrovské či grindy.
Na Severnom ostrove veľryby obľubujú vody okolo Bay of Islands. Tu sa počas celého roka vyskytujú delfíny, ale môžete zazrieť aj vráskavce dlhoplutvé, kosatky a iné druhy veľrýb počas migrácie medzi marcom a augustom.
Miesta na pozorovanie veľrýb v Európe
Na to, aby ste si splnili sen, nepotrebujete cestovať na druhý koniec zemegule. Rôzne druhy veľrýb od vráskavcov, cez kosatky, až po delfíny môžete zažiť aj v Európe, napríklad tu:
- Disko Bay, Grónsko
- Zem Františka Jozefa, Rusko
- Ostrov Mull, Škótsko
- Biskajský záliv, Španielsko a Francúzsko
- Svalbard, Nórsko
- Shetlandy, Škótsko
- Cardigan Bay, Wales
- Azory a Algarve, Portugalsko
- Ostrovy Lofoten a Vesterålen, Tysfjord, Nórsko
- Kanárske ostrovy
- Írsko
Čo by ste mali vedieť predtým, než sa vyplavíte za veľrybami?
- Oblečte si plavky alebo pršiplášte, pretože kde sú veľryby, tam je predsa voda. Povinnou výbavou sú aj opaľovací krém s vyšším UV faktorom a slnečné okuliare.
- Nezabudnite si fotoaparát alebo GoPro, tieto zážitky si určite chcete zväčšniť.
- V niektorých krajinách je povinné zobrať si so sebou aj originál pasu.
- Na plavbu si vyberte len overenú spoločnosť, ktorá sa správa zodpovedne voči životnému prostrediu, neohrozuje teda veľryby a ani vás.
- Vyhnite sa hluku, veľryby sú na to citlivé.
- Pre pasažierov je ideálnejšie počasie so slabším až žiadnym vetrom, no veľryby viac vystrájajú a skáču vo veternejšom počasí.