Novodobý fenomén – pomalé cestovanie

V dnešnom uponáhľanom svete, kedy chceme za čo najkratší čas nazbierať čo najviac zážitkov, sa dostáva do popredia nový trend. Slow travel, známe u nás ako pomalé cestovanie, je úplným opakom toho, na čo sme boli doteraz zvyknutí. Zbúra všetky vaše doterajšie predstavy o ideálnej dovolenke.

Po návrate zo zahraničia sa vás ľudia zväčša pýtajú, čo všetko ste v danej krajine stihli vidieť. Nedokážu si predstaviť, ako by mohla existovať dovolenka, pri ktorej nenavštívite všetky chrámy, ktoré sa v danom meste nachádzajú a neurobíte si fotku v každej kaviarni, ktorá sa je situovaná v centre. Milovníci pomalého cestovania vám dokážu, že zážitky sa dajú zbierať aj inak.

Muž turista
Pri pomalom cestovaní má človek viac možností spoznať danú krajinu.

Ako cestovať pomaly?

Dôležitým aspektom pri pomalom cestovaní, je neplánovať. Najlepšie je určiť si začiatočnú destináciu, možný celkový čas, ktorý chcete stráviť v danej krajine a ste pripravení na cestu. Samozrejme, nehovoríme o týždňovej dovolenke. Praví slow traveleri cestujú často aj niekoľko mesiacov. Nakoľko im to nie vždy umožňuje ich doterajšia práca, samotné cestovanie sa stáva ich zamestnaním.

Pomalí cestovatelia idú po zážitkoch. Radšej si sadnú do maličkej kaviarne v bočnej uličke, kde im majiteľ naservíruje kávu a koláč aj s výkladom rodinného receptu. Ak sa zastavíte aj na druhý deň, zdravia vás už po mene. Milovníci takéhoto druhu cestovania sa o danej krajine dokážu dozvedieť najviac skrz pozorovania a rozhovormi s domácimi. Jednoducho sa snažia ,,zapadnúť” a nechajú sa unášať atmosférou.

Exotické jedlo
Pomalým cestovaním si vychutnáte dovolenku oveľa viac.

Cestovanie nie je o kŕči, ale o zážitkoch

Pri dovolenkovaní nemusí vyhrávať kvantita nad kvalitou. Dobrodruhovia často namiesto známych turistických pamiatok dostávajú pozvania na obed priamo majiteľkou bistra, sú volaní na rodinné akcie alebo sa dokonca rozprávajú priamo s členmi lokálnych kmeňov. Už samotná cesta je pre nich cieľom. Slow Travel je o slobode, nastavení mysle a živote bez stresu, kedy si začnete uvedomovať aj drobné detaily. Novodobé nomádstvo oslovilo už aj Slovákov. Medzi známych cestovateľov patrí napríklad Ivana Grešlíková, s ktorou si môžete prečítať aj celý rozhovor o jej cestách: https://krazom.sk/cestovatelka-ivana-greslikova/.

Prečo sa oplatí cestovať pomaly?

Dostanete sa na miesta, kam sa turisti bežne nedostanú

Typickí človek na dovolenke sa snaží vidieť čo najviac pamiatok, ktoré si naštudoval v príručkách. Neprekážajú mu davy ostatných ľudí, pretože má pocit, že toto je správna vec, ktorú má na dovolenke robiť. Slow traveleri naopak vyhľadávajú tiché zapadnuté uličky a lokality, kam by sa bežne nedostali.

Spoznáte miestnu kultúru z prvej ruky

Rozhovormi s miestnymi sa vám lepšie podarí pochopiť daný región. Zistíte, prečo sa veci robia inak, než ste zvyknutí. Pomôže vám to zbaviť sa predsudkov a dostanete úplne nový pohľad na svet.

Domorodci v horách
Domorodci v horách

Vyhnete sa sklamaniam

Nie vždy sa nám na dovolenke podarí naplniť plán, ktorý sme si vymysleli. Nevieme predvídať, aké bude počasie, či nebude dané múzeum zatvorené alebo daná budova v rekonštrukcii. Keď cestujete pomaly, neustále improvizujete a vytvárate si plán za pochodu. Týmto pádom je každý váš deň naplnený.

Pomáhate chrániť životné prostredie

Nakoľko pri pomalom cestovaní zostávate dlhšie na jednom mieste, nevyužívate dopravu v takej veľkej miere. Turisti sa zvyčajne pri svojom hone za pamiatkami presúvajú každý deň mestskou hromadnou dopravou, požičanými autami, motorkami alebo lietadlom. Slow traveleri uprednostňujú chôdzu a na dlhšie vzdialenosti sa presúvajú najmä vlakom, pretože v ňom opäť dokážu lepšie nadviazať kontakt s okolím.

Vaše zážitky budú oveľa silnejšie

Pri pomalom cestovaní si vyhľadávate zväčša originálne miesta, kde nemusíte čakať v dlhých radoch na vstupné. Skúste aspoň raz výstup na vyhliadkovú vežu vymeniť za návštevu miestneho trhu. Vaše zážitky budú neporovnateľné.

Zaplatíte menej peňazí

V neposlednom rade sú pri dlhodobom cestovaní rozhodujúce financie, pretože povedzme si úprimne, typická mesačná dovolenka v drahom rezorte by vás mohla vyjsť naozaj peknú kopu peňazí. Pomalí cestovatelia prišli s množstvom alternatív, akými sa dá ušetriť napríklad na bývaní. Prenajímajú si menšie domčeky, využívajú známy couch surfing alebo modernejší house sitting, kedy sa starajú o nehnuteľnosť, kým je majiteľ preč. Tým ušetríte aj na doprave, pretože sa nebudete každý deň presúvať na nové miesto.

Pomalé cestovanie môže pre niekoho znamenať vykročenie z ich komfortnej zóny. Zážitky, ktoré vám však prinesie, sú neopakovateľné. Skúste pre začiatok vycestovať do neznámej krajiny na pár týždňov a uvidíte, či je tento spôsob trávenia voľného času pre vás tým pravým. Ktovie, možno sa už nebudete chcieť vrátiť domov.

 

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

Nový Zéland je veľmi rozmanitá krajina, v ktorej nájdete prakticky všetko, čo hľadáte

0
Cestovanie Grécko Letná dovolenka

Pelion, letné sídlo antických bohov

0
Pozvánka

Lucie Kutrová o svojej Pacifickej hrebeňovke: „Zbalila som sa a šla si urobiť názor na túto šialenú cestu.”

Navigácia

Magazíny