Solún (Thessaloniki) je druhé najväčšie mesto Grécka. Známe rodisko Cyrila a Metoda v sebe ukrýva množstvo historických pamiatok, nespočet múzeí, námorný prístav a tradičné kaviarne so živou gréckou hudbou. Presvedčte sa o tom, že mesto na pobreží Egejského mora môže byť ideálnym miestom pre vašu letnú dovolenku.
Ako sa do Solúna dopraviť?
Bratislava má vďaka Ryanair priame spojenie s Gréckom, letecky sa dostanete až do Solúna. Poletíte necelé dve hodiny. Cena leteniek je najnižšia dva až tri mesiace pred odletom, za letenku tam aj naspäť zaplatíte v tomto čase 30 až 40 eur. Lety z Viedne sú cenovo podobné tým z Bratislavy. Z letiska v Solúne sa do centra mesta prepravíte autobusom alebo taxíkom (cena za taxík je zvyčajne 20 až 25 eur).
Doprava v meste
Autobusy sú jediná forma verejnej dopravy v meste, nikdy však presne neviete, kedy sa k vašej zastávke dostanú. Presné odchody MHD je potrebné sledovať cez aplikáciu OASTH Bus. Prenájom auta sa oplatí iba v prípade, že chcete vycestovať do okrajových častí mesta alebo blízkych regiónov. Dobrou správou je, že väčšina zaujímavých miest v centre leží blízko seba, takže vám postačí pešia preprava.
Kedy do Solúna vycestovať?
V zime sa počasie v Solúne vyznačuje vysokou vlhkosťou. Zrážky môžu byť snehové, no biela pokrývka sa na zemi udrží iba niekoľko dní. Pamiatky budú rovnako krásne aj v tomto období, vycestovaním v zime sa vyhnete turistickej vlne a môžete stihnúť obrovské výpredaje, ktoré trvajú od polovice januára do konca februára.
Jarné mesiace sú známe prudkým nárastom teploty. Už v apríli sa teplomer vyšplhá na 21 stupňov. V máji mesto rozkvitá, množstvo dažďa klesá na minimum a od júna nastupuje suchá letná sezóna. Počas hlavnej letnej sezóny môžu teploty prekročiť 40 °C. Cez leto je najvhodnejšie skúmať mesto skoro ráno alebo podvečer.
Jeseň je známa silnými vetrami. Ak vás nástup obdobia dažďov neodradí, môžete v Solúne zažiť zaujímavé festivaly. Štandardná turistická sezóna začína v apríli a končí v októbri. Posledný mesiac kúpacej sezóny sa nazýva aj zamatová sezóna, Egejské more má v tomto čase teplotu 23 °C a prudké slnko začína ustupovať.
Mesto spoznáte v priebehu víkendu
Máte na výlet iba predĺžený víkend? Žiadny problém, určite nič nezmeškáte. Niektorí cestovatelia dokonca hovoria, že Thessaloniki je jednodňová záležitosť – všetky pamiatky sa nachádzajú v centre mesta. Ak si však chcete užiť krásne pláže, zažiť jednu z mnohých kultúrnych udalostí alebo objavovať miesta, o ktorých vedia iba domáci, nudiť sa nebudete ani na 5-7 dňovej dovolenke.
Najväčšie poklady mesta Solún
Čo sa počas výletu oplatí vidieť? Mesto je plné historických pamiatok, zaujímavej architektúry a monumentov.
Biela veža
Typickú solúnsku pamiatku, šesťposchodovú Bielu vežu nájdete na každej magnetke a pohľadnici. Nachádza sa v nej múzeum byzantskej kultúry. Po výstupe na vežu (spoplatnený, 3 eurá) uvidíte panoramatický výhľad na celé mesto.
Archeologické múzeum
Archeologické múzeum stojí kúsok od centra mesta. Nachádzajú sa tu nálezy z iónskeho chrámu, rekonštrukciu macedónskej hrobky, artefakty z období od praveku až po koniec doby bronzovej. Múzeum je počas hlavnej sezóny otvorené každý deň. Vstupenka stojí 8 eur, študenti a seniori nad 65 rokov majú vstup zadarmo.
Galeriov oblúk
Víťazný oblúk vás ohromí veľkosťou hlavného portálu, ktorý dosahuje výšku 12 metrov. Historické mramorové panely sa na pamiatke nezachovali, no zvyšné reliéfy poskytujú dostatok detailov o vtedajšom umení. Zachytávajú cisára Galeriusa bojujúceho s nepriateľmi, ale aj vyobrazenia tiav a slonov.
Aristotelovo námestie
Ideálne miesto na začiatok pešej prehliadky Solúna. Konajú sa tu takmer všetky verejné oslavy, kultúrne udalosti a zhromaždenia. Námestie lemujú kaviarne s terasami a útulné obchodíky.
Ladadika
Historickú štvrť Ladadika nájdete za trajektovým prístavom, len kúsok od Aristotelovho námestia. Farebne maľované domy a dláždené ulice tvoria čarovnú atmosféru. Ak si chcete užiť pravý solúnsky nočný život, zamierte do tejto časti mesta. Nájdete tu prebytok barov, medzinárodných aj gréckych reštaurácií a tiež tradičné „ouzeri” – taverny.
Nenechajte si ujsť ani ďalšie tipy:
- Múzeum vedy a technológie,
- Park Alexandra Veľkého,
- Rotunda,
- Hrad Eptapyrgio,
- Hagia Sophia,
- Pamätník venovaný Alexandrovi Veľkému Macedónskemu,
- Rímske fórum,
- Bazilika sv. Demetria,
- Kostol Panagia Chalkeon.
Čo v Thessaloniki zažiť?
Okrem pamiatok môžete v Solúne navštíviť zaujímavé podujatia a kultúrne udalosti.
Výlet loďou
V prístave pri Bielej veži môžete nastúpiť do jednej z mnohých žánrových výletných lodí a pozrieť si celé mesto z pohľadu od mora. Okružná plavba trvá zhruba 30 minút. Vstupné sa zvyčajne neplatí, podmienkou však je, aby ste si na palube niečo zakúpili. Rátajte s tým, že pivo alebo kola bude stáť 5-6 eur.
Solúnsky food festival
Nikoho neprekvapí, že v hlavnom kulinárskom meste Grécka je očakávanou udalosťou festival jedla. Zapája sa doňho viacero reštaurácií, ktoré ponúkajú špeciálne akcie. Stánky so street food prezentujú miestne výrobky, netradičné recepty. Festival sa koná v polovici mája.
Mestský piknikový festival
Archeologické nálezisko Rímskej Agory vás privíta na unikátnom verejnom pikniku. Koná sa posledný augustový víkend. Sadnite si na deku, otvorte piknikový kôš a vychutnajte si rad koncertov či filmov pod holým nebom.
No a na záver, nezabudnite počas návštevy ochutnať tradičný grécky praclík :).