Pohyb nie je výsadou iba mladších ročníkov. Ostať aktívnym aj vo vyššom veku sa prejaví nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Pohybová aktivita pre starších ľudí by mala byť v najvyššej možnej miere šetrná ku kĺbom, nie príliš kondične náročná, ale plynulá, pravidelná a bezpečná. Takýmto kritériám vyhovuje i turistika. Kombinácia prírody a pohybu na čerstvom vzduchu bude na vás pôsobiť ako dlhodobý lifting pre telo i dušu. V predchádzajúcich častiach sme vás uviedli do jesennej turistiky a prezradili čo si zobrať na seba.
Pochod s palicami
Ak vás netrápia zdravotné problémy, turistické palice nepotrebujete. Stačí zvládnuť správnu techniku chôdze. Kroky by mali byť krátke, pružné a chôdza pomalá. Turistické palice sú vhodným pomocníkom na zmiernenie zaťaženia. Poslúžia najmä ľuďom s nadváhou, starším milovníkom turistiky alebo osobám s problémami chrbtice. Takisto ich využijete i pri prechode náročnejším terénom. Umožňujú výškovo nastaviteľné polohovanie s pevnými rukoväťami, pre čo najbližšie držanie pri tele.
Nevítaný spoločník dážď
Jedným z najväčších nebezpečenstiev, ktoré na vás v horách môžu číhať, je búrka. Zväčša prichádza veľmi rýchlo, avšak pred jej príchodom môžete spozorovať určité signály: zosilňujúci nárazový vietor, tmavé búrkové oblaky, elektrické výboje, bzukot, prehánku s krúpami, začínajúce zrážky. Ak takéto počasie na vašej púti nastane, vyhnite sa vrcholom hrebeňov a iným exponovaným častiam terénov. Zostúpte o 20 až 30 metrov pod hrebeň a vyhýbajte sa kritickým miestam ako osamotené stromy, stĺpy, oceľové laná, lanovky, mosty a brehy jazier.
Pri náznakoch búrky utekajte von zo žľabov, v ktorých tečie voda, a vyhľadajte suchú pôdu. Dodržujte odstup 3 až 5 metrov od súvislých skalnatých stien, previsov či jaskýň. Bezpečnú trasu na úkor komfortu pri chôdzi a spŕšku dažďu budete musieť pretrpieť. Pokúšať sa o rýchly a neistý útek by sa v tomto prípade nemuselo vyplatiť. Pri chôdzi si dajte pozor na nepriame nebezpečenstvá ako potoky, zosuvy pôdy, padajúce kamene a vaše prípadné pády. Zbavte sa akýchkoľvek kovových predmetov a, samozrejme, nezabudnite si vypnúť mobilný telefón.
Tip na záver
Aj keď máte dokonale pripravenú trasu a na túru ste dobre vybavení, nezabudnite ani na poistenie. Nikdy neviete, čo sa môže stať, a takto môžete predísť nepríjemným situáciám pri nehodách v horách. Aj obyčajné vyvrtnutie členka vám dokáže skomplikovať život. Náklady na záchrannú akciu nie sú lacnou záležitosťou a ak nie ste poistení, pôjde to z vášho vrecka.