Miláno, Milano alebo Milán, ako nazývajú domáci toto 2. najväčšie mesto v Taliansku, je doslova univerzom. A to nielen preto, že je hlavným mestom oblasti Lombardia a provincie Miláno, ale vďaka svojmu ekonomickému charakteru. Práve jemu vďačí za svoj rozkvet, ktorý do mesta ročne prihrnie okrem obchodníkov aj množstvo dychtivých turistov. Miláno ponúka skrátka všetko – históriu, kultúru, obchod, shopping a poteší aj fanúšikov športu.
Také talianske mestečko
Prstom na mape nájdete Miláno v severnej časti Apeninského polostrova, smerom na západ spadajúci pod oblasť Lombardie. Napriek tomu, že mesto leží v nížine, na severe sa nachádzajú Alpy, hranica so Švajčiarskom a nemenej známe švajčiarske mestečko Lugano. Mestom pretekajú menšie rieky – Olona na západe, Lambro na východe a Seveso. Takisto tu panuje aj systém prepojených kanálov – Naviglio.
Milánsky rozkvet
Miláno je nielen svetovým centrom módy a designu, ale aj významným svetovým finančným centrom. Domov tu má samotná Borsa Italiana – hlavná talianska burza. V meste sa nachádza avantgardná priemyselná štvrť, kde sídlia viaceré banky a nemenej slávne firmy, o ktorých ste už určite počuli. Spomenieme napríklad Banca Intesa, Bugatti, Pirelli či automobilka Alfa Romeo. Sídlia tu, samozrejme, dizajnérske domy slávnych značiek ako Giorgio Armani, Prada a slávnej dvojice Dolce & Gabbana.
Po stopách histórie
Aj tu si svoje odbili Kelti, takže sa im môžeme poďakovať za tento priemyselno-nákupný raj. Predpokladaný odhad vzniku Milána, pôvodným názvom Mediolanum – v preklade mesto uprostred roviny, bol okolo roku 600 pred Kristom. V 4. storočí, v čase biskupa Svätého Ambrózia a cisára Theodosia I., bolo Miláno hlavným mestom Západorímskej ríše a druhým najväčším mestom v Európe. Zažilo niekoľko vpádov a nadvlád počnúc húnskym kráľom Attilom až po rakúskych Habsburgovcov, keď sa napokon stalo súčasťou Sardínskeho kráľovstva, neskôr pretransformovaného na Talianske kráľovstvo.
Shopping, shopping, shopping
Viva la fashion alebo shoppoholici vitajte v nákupnom raji svetových značiek! Mekka módy, aj to je jeden z mnohých, ak nie hlavný prívlastok slávneho Milána. Toto mesto je jednoducho zhmotneným snom skvelých nákupov mnohých vykričaných značiek. To najlepšie z najlepšieho ponúkajú naleštené výklady s horúcimi módnymi novinkami. Verte, že si prídete na svoje. Počítajte však s tým, že kvalita niečo stojí a v Miláne to platí rovnako. Takže, čím zvučnejšie meno, tým hlbšie siahnete do vrecka. Ak však holdujete kvalite, oplatí sa vám toto mesto navšíviť, pokochať zrak a rozšíriť šatník v nákupných domoch u Gianniho, Dolceho či Prady.
Kultúrny duch mesta
Ak je pre vás Miláno iba synonymum mesta módy, ste na omyle. Miláno ponúka ešte oveľa viac ako bezduchý celodenný shopping dizajnérskych domov. I keď aj ten stojí každopádne za reč. Nezanedbateľným sú však i historické pamiatky, múzeá či divadlá. Nemali by ste vynechať napríklad Milánsky dóm alias Duomo, ktorému právom pripadá prívlastok najväčšej katedrály na svete so zbierkou mramorových sôch.
V Kostole Santa Maria delle Grazie nájdete svetoznámy obraz Posledná večera v životnej veľkosti. Nevadí, že ku kresťanstvu nemáte blízko, história je história a prispieva k poznaniu ľudstva. Okrem toho tu nájdete aj mnohé iné baziliky, ako i Sforzovský hrad, postavený Francescom Sfrozom s galériou obrazov. Ak ste kultúrny typ, vaše chúťky uspokojíte v múzeách alebo zavítajte do slávneho divadla La Scala, po taliansky Teatro alla Scala.
Život v meste
Štýloví Milánčania nezaprú v sebe taliansku krv a cit pre módu. Mestom sa premávajú Milanesi alias Milánčania, neformálne označovaní aj ako Meneghini alebo Ambrosiani. Miláno má na malej rozlohe veľký počet obyvateľstva, takže má pomerne veľké zahustenie. Život v centre doslova prekypuje a mesto sa hýri domácimi, turistami i obchodníkmi. Keďže Miláno patrí medzi najbohatšie a najrozvinutejšie mestá v Európe, je atraktívne aj pre vzdelávanie. Študenti si môžu vybrať z 12 vysokých škôl a zvlášť slávne sú najmä umelecké školy. Miláno je skrátka mestom mnohých tvárí, a preto niet divu, že sa tu zbieha rôznorodá zmes ľudí, pričom každého sem privádza iný cieľ.
Miláno má jeden z najväčších električkových systémov na svete – približne 286 km koľajníc a 20 liniek. Premáva tu 93 autobusových liniek, ktoré dopĺňajú štyri trolejbusové. Čo je lepšie po námahavom dni strávenom chodením než výdatná večera? Taliani sú pôžitkári a ich kuchyňa je jednou z najjednoduchších a pritom najlepších. Hovorí vám niečo Risotto alla Milanese (milánske rizoto)? Jeho domovom je, samozrejme, Miláno. Preslávená je aj milánska omáčka na špagety, ako aj talianska Cotoletta alla Milanese, Casoela či Polenta.
Jedlo si môžete vychutnať v prvotriednych talianskych reštauráciách v meste alebo si doprajte odpočinok, jednoducho a štýlovo, na pikniku v krásnom zelenom parku. Ak vás omrzí ruch veľkomesta, vydajte sa na výlet vlakom k jazeru Como, kde má dom aj svetoznámy George Clooney.
Milánske derby
Zarytí fanúšikovia futbalovej ligy si určite nenechajú ujsť návštevu majestátneho štadióna San Siro s kapacitou 85 700 divákov. Štadión hostí aj zápasy medzi domácimi klubmi AC Miláno a FC Internazionale Miláno. Keď príde k stretu medzi týmito mužstvami, zápasy sú prezývané aj derby della Madonnina, či milánske derby.
Nájdete tu takisto slávny okruh v Monze, celým názvom Autodromo Nazionale Monza, ktorý je lokalizovaný blízko mesta a od roku 1950 sa na ňom pravidelne konajú preteky Formule 1.
Ak sme vás ani napriek všetkým plusom Milána nepresvedčili prečo toto mesto navštíviť, tak potom možno zaváži fakt, že Miláno je spoločne s Lombardiou kandidátom na usporiadanie Letných Olympíjskych hier v roku 2020.