Krajina kontrastov, na ktorú vám nestačí len jedna návšteva. Cestovateľské kino sa v auguste vyberie do Mexika

Bujaré fiesty, tradičné mariachi, pyramídy s tisícročnou históriou, nezlomná Frida Kahlo, nebezpečné drogové kartely, pôsobivá tradícia Diá de los Muertos, chutné tacos aj legendárna kukurica. Mexiko nesie v sebe mnoho podôb, ktoré sa spolu zlievajú do pestrofarebného cestovateľského sna. Cestovateľské kino sa v utorok 13. augusta v KC Dunaj vyberie do krajiny, z ktorej pochádzajú príbehy Mayov, Aztékov, Zapotékov a ďalších veľkých civilizácii. Návštevníci si užijú adrenalín španielskych dobyvateľov a popália sa pikantnou mexickou kuchyňou. Okrem slávnych pyramíd Chichén Itzá uvidia dôležité pamiatky Mexika, prejdú sa dejinami Mezoameriky, zistia, ako sa správne pije tequila aj to, čo je práve v móde medzi mexickou mládežou. Sprievodcom bude Adrián Drugda, ktorý Mexiko pozná ako vlastnú dlaň. 🏜️🌵💃🎶🌽🌮

V texte, ktorý ste pre túto prednášku napísali, ste vymenovali také obrovské množstvo pamiatok či miest, ktoré Mexiko ponúka, že je to priam až neuveriteľné. Čo je podľa vás to naj, čo by človek mal pri návšteve Mexika určite vidieť alebo zažiť?

Adrián Drugda: Je len logické, že Mexiko je krajina – fenomén. Je to najväčšia španielsky hovoriaca krajina do počtu obyvateľov na svete a druhá za Argentínou, čo sa týka teritória. Celý juh je veľmi historický a mimoriadne rôznorodý. V krajine je sústredených asi 60 kmeňov obyvateľstva, najmä medzi hlavným mestom a Kankúnom, čiže od južných pacifických pláží až severozápadu Karibiku. Na severe krajiny nájdeme púšte, opustené pláže, ktoré scénericky patria medzi najkrajšie na svete, prérie hovädzieho dobytka, krásne ženy a pomerne málo koloniálneho dedičstva. Juh je teda to zaujímavé, zvlášť keď má človek málo času, lebo je to všetko poukladané takmer vedľa seba. Medzi krásne mestá patria rozhodne Acapulco, Puebla, Oaxaca, San Cristóbal de las Casas a Mérida. Tieto koloniálne mestá vyžarujú úžasnú atmosféru. Medzi najkrajšie predkolumbovské pamiatky patria Teotihuacán, Monte Albán, Uxmal a Palenque. A len na Yukatánskom polostrove sú desiatky prekrásnych predkolumbovských pamätihodností. Všetko je však otázkou vkusu a niekto môže povedať, že to vidí úplne inak a najviac si zamiluje moderné mestá ako Monterrey či Guadalajáru.

Hovoríte, že Mexiko poznáte ako svoju vlastnú dlaň. Koľkokrát ste Mexiko navštívili alebo koľko času ste v tejto krajine strávili?

Adrián Drugda: Mexiko som navštívil po prvýkrát pred 11 rokmi a mal som možnosť ho takmer celé prejsť. Spočiatku ako nadšený cestovateľ, no neskôr ako profesionálny sprievodca s počtom vyše 1000 klientov v Mexiku. Na kilometre je to niečo vyše 140 000 km, teda keď pridáme aj súkromné cesty. Na juhu v okolí hlavného mesta som zväčša pracoval ako sprievodca a na severe prežíval obdobia pracovného voľna. V severomexickom meste Hermosillo som sa tiež oženil. Toto mesto asi nik nepozná, ale má okolo milión obyvateľov a je to hlavné mesto štátu Sonora, susediace s americkou Arizonou. Mexiko je však také veľké, že keď ho raz prejdete, zmení sa natoľko, že môžete začať cestovať odznova.

Prečo ste sa vlastne vôbec po prvýkrát vybrali do tejto krajiny. Aké dojmy ste z nej mali?

Adrián Drugda: Prvýkrát to bola zvedavosť spoznať mexický fenomén, túžba spoznať krajinu vybíjaných sombrér, tequily a najstarších amerických civilizácií. Všetko to nakoniec prišlo odtiaľto. Môj dojem bol ale popravde zmiešaný. Na jednej strane nádherné prostredie komerčného Karibiku, svetoznáme pyramídy a najväčšie mesto Ameriky – Mexico City. Na druhej strane vyše 120 miliónov obyvateľov, a tým pádom obrovské kultúrne a sociálne rozdiely. Je to krajina kontrastov a je takmer nemožné si na ňu vytvoriť objektívny názor za dva týždne, čo je dĺžka jedného priemerného zájazdu. Stále sa o to však pokúšam a o Mexiku s nadšením rozprávam.

Čo vás osobne na Mexiku fascinuje?

Adrián Drugda: Asi to bude kontrast juhu a severu. Na juhu žijú úplne iní ľudia, povahovo aj rasovo. Dole sú ľudia viac indiánsky vyzerajúci, sú menší v priemere aj o desať centimetrov, tmavší, oveľa skromnejší a často chudobnejší – oblasť etnicky pripomínajúca májsku Guatemalu a veľkú časť strednej Ameriky. Severná polovica Mexika je podobnejšia juhu Spojených štátov amerických. Jedia sa tu steaky, ľudia sa často lúčia slovom „bye“, aj keď možno nevedia nič anglicky, je tu viac priemyslu a komercie. Postavte vedľa seba Mexičana zo severu a z juhu a nepoviete, že sú krajania.

V Cestovateľskom kine budete hovoriť aj o mexickej kuchyni. Čo z nej treba aspoň raz za život ochutnať?

Adrián Drugda: Ťažko povedať. Kuchyňa je veľmi rôznorodá. Už základná strava sa neskladá ako u nás z chleba, ale základom je kukuričná tortilla. Teda pšenica a pšeničná múka stále nenašli svoje pevné miesto v jedálničku, rovnako nie kvasnice. Všetko je o kukurici. V minulosti kukurica tvorila okolo 85 percent podielu stravy. Známe sú tamales, čo je kukuričná kaša varená v kukuričnom liste, quesadillas, čo sú placky plnené syrom a často zeleninou a mäsom. Totopos, u nás známe skôr ako nachos s guacamole – avokádovou nátierkou. Samozrejme tequila a mezcal, čo sú najznámejšie pálenky vyrobené zo sukulentov pripomínajúcich kaktus.

Adrián Drugda

je rodák z Bratislavy, ktorý ako profesionálny sprievodca brázdi Kubu, Latinskú Ameriku a ďalšie exotické krajiny. Na tento cestovateľský kolotoč nastúpil pred jedenástimi rokmi a odvtedy prešiel viac ako 50 krajín sveta. Má rád dobrodružstvo a tvrdí, že človeka najviac obohatí cestovanie, ale len pokiaľ môže kultúru inej krajiny pochopiť nielen hlavou, ale aj srdcom.

13. 8. (utorok)
Štart: 20:00 hod.
Lístky
Event

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Zaujímavosti

Najbizarnejšie miesta na svete

0
Zaujímavosti

Mŕtve more pred 125.000 rokmi takmer vyschlo

0
Balkán Cestovanie Chorvátsko Dovolenka Letná dovolenka Novinky Tip na výlet Turistika

Chorvátske národné parky

Navigácia

Magazíny