Silvia je mladá nomádka, ktorá pracuje ako freelance marketérka a blogerka. Spolupracuje s podnikateľmi, ktorým ponúka integrovanú marketingovú stratégiu na mieru, komunikáciu na weboch, blogoch a sociálnych sieťach. Pracuje nezávisle od miesta kde sa práve nachádza, a o svojom živote vydala aj knihu.
Kedy si v sebe objavila lásku k cestovaniu?
Cestujem odmalička. Keď som mala 7 rokov, otec žil v Španielsku, tak sme za ním pravidelne chodili a trávili sme tam mesiace. Počas strednej a vysokej školy som cestovala najmä v Európe. Dve letá som strávila v New York City, počas programu Work & Travel. Tam som spoznala ľudí z celého sveta a pocítila túžbu raz navštíviť ich krajiny a spoznať lepšie kultúru, z ktorej pochádzali. Potom som žila na Tenerife, v Dánsku, v Berlíne, cestovala po Latinskej Amerike. Dnes môže byť svet mojou kanceláriou, lebo pracujem online.
Čo ťa doviedlo k rozhodnutiu opustiť kancelársky život a zobrať si svoju prácu na cesty?
Nie som typ človeka, ktorý má rád rutinu práce z jedného miesta, resp. z tej istej kancelárie. Chcela som si vyskúšať vlastné podnikanie a byť sama sebe paňou – najmä v pracovnom čase a výbere klientov, pre ktorých pracujem. Digitálnou nomádkou som sa stala po dlhej ceste cez Južnú Ameriku, kedy som nechcela prestať cestovať a zároveň som sa začala učiť surfovať. Na Slovensku vlny nemáme, takže som bola nútená aspoň nejakú dobu žiť pri oceáne, aby som sa reálne surfovať naučila. Všetko sa to spojilo do výsledku, že online práca, alebo práca na diaľku je pre mňa a moje zručnosti ideálna a dovoľuje mi pracovať z rôznych miest.
Takýto spôsob života asi nie je pre každého. Aké osobnostné atribúty musí človek mať, aby zvládol takto fungovať?
Digitálny nomád musí mať okrem dobrodružnejšej a flexibilnejšej povahy aj zmysel pre disciplínu. Pracovať z rôznych miest alebo popritom aj cestovať je náročné, a preto si treba veľmi dobre uvedomovať motiváciu, prečo robím to, čo robím. Ak je to len kvôli fotkám a stories na Instagram, tak taká motivácia je slabá. Treba mať disciplínu si sadnúť za laptop a odpracovať to, čo daná práca alebo podnikanie vyžaduje. Tiež je dobré sa vedieť pohybovať v iných kultúrach, hovoriť aspoň jedným svetovým jazykom a byť komunikatívny a nebáť sa na iných miestach a iných kultúr.
Pracovať z rôznych miest alebo popritom aj cestovať je náročné, a preto si treba veľmi dobre uvedomovať motiváciu, prečo robím to, čo robím. Ak je to len kvôli fotkám a stories na Instagram, tak taká motivácia je slabá.
Povieš nám niečo o tvojej novej knihe Svet je moja kancelária?
SVET je moja kancelária, s podtitulom Zo života digitálnej nomádky, je moja prvotina. Je to môj príbeh, autentická výpoveď ako som sa stála digtiálnou nomádkou. Ako som budovala moje malé online podnikanie, počas toho ako som cestovala a učila sa surfovať. So všetkými úspechmi ale aj pádmi. Keď som ako nomádka začínala, tak mi veľmi chýbal príbeh niekoho, kto spravil niečo podobné, našla som len pre Google optimalizované návody a tipy. Chcela som niečo reálnejšie, tak som napísala svoj príbeh. Kniha však obsahuje aj praktické tipy vychádzajúce z mojich skúseností z cestovania a práce na diaľku. Posledný element knihy, ktorý dotvára emóciu, je množstvo fotiek z ciest, z kancelárií, odkiaľ pracujem a aj ľudí, ktorých som počas mojej cesty stretla.
Aké to je pracovať na cestách? Stretávaš sa aj s problémami ako napríklad chýbajúca wifi a podobne?
Pracovať na cestách je krásne, ale aj náročné. Krása je v tom, že som v štádiu, že pokiaľ sa nič závažné nestane, môžem pracovať odkiaľ chcem. To ale pointa môjho cestovania nie je. Rada sa dlhodobo zdržiavam na mieste, ktoré poznám a mám v ňom vybudovanú dennú rutinu, napríklad ako na Bali. Viem, kde je dobrá wifi a nemusím to riešiť, lebo je to otravné. Počas víkendov či dovolenkových dní si robím výlety na ostrove či po okolitých krajinách, a vtedy obvykle veľa nepracujem a netrápim sa wifi. Keď som však na nových miestach a potrebujem pracovať, tak využívam napr. appku Workfrom, ktorá mi ukáže vhodné kaviarne či coworking spaces. Každopadáne, vždy si kúpim lokálnu SIM kartu, a tak mám 3G alebo 4G dáta a keď treba vytvorím si hot spot. Náročná je práca počas ciest na disciplínu, ale o tom sme sa už bavili. 🙂
Koľko hodín denne venuješ svojej práci?
Je to rôzne. V primere okolo 4 hodín práce venujem klientom a ďalšie 3-4 hodiny venujem kreatívnemu písaniu, blogovaniu, tvorbe obsahu pre sociálne siete. Niekedy si prácu naplánujem tak, že mám štyri dni voľna, lebo idem niekam na výlet. Víkendy sa snažím nepracovať a byť offline.
Digitálny nomád musí mať okrem dobrodružnejšej a flexibilnejšej povahy aj zmysel pre disciplínu.
Silvia precestovala krajiny ako Vietnam, Srí Lanka, Bali. Zo začiatku cestovala rýchlo a za vyše roka navštívila viac ako 20 krajín. Avšak neskôr si uvedomila, že zostávať v krajinách dlhšie a praktizovať tzv. slow travel (ktoré je mimochodom aj omnoho ekologickejšie) je pre ňu ideálne. Svoju prácu prispôsobila cestám a teraz žije ako sama hovorí – niekde medzi Bratislavou a Bali. Viac o jej živote a novej knihe sa dozviete na jej blogu.