Niš, mesto Konštantína Veľkého

Niš je stáročia považovaný za bránu medzi východom a západom. Miesto narodenia byzantského cisára Konštantína Veľkého je jedným z najstarších európskych miest vôbec. Zažilo Galov, Rimanov, Slovanov aj Turkov. Rimania dali Nišu pôvab, Turci kus orientálnej kultúry a Srbi temperament.

Niš sa nachádza v južnom Srbsku. Ľudia sú tu otvorení, radi sa rozprávajú, objímajú sa a hlavne sa zabávajú. Niš je mojím druhým domovom, a keď vám poviem, že Srbi vždy nájdu dôvod na oslavu, tak mi to môžete veriť. Kaviarne sú vždy takmer plné a keď je pekné počasie, ľudia trávia čas v parkoch a v meste.

Láska k Nišu ide cez žalúdok

Asi každá krajina je pyšná na svoje tradičné jedlá. Srbi posúvajú lásku a pýchu k vlastnému jedlu o niekoľko levelov vyššie. Žiadna oslava sa nezaobíde bez plného stola domácich špecialít. Na svadbách neoficiálne súperíte v troch disciplínach: v jedení, zabávaní sa a pití. Ak vás niekto pozve na srbskú svadbu, rátajte s tým, že bude pred vás postavených približne 20 rôznych chodov. Pohostenie sa tu berie veľmi seriózne. Jedlo neodmietajte, nie je to slušné a môžete uraziť hostiteľa. V Srbsku existujú aj tradičné jedlá, ktoré sa podávajú na pohrebe priamo nad hrobom, aby ste si tak uctili pamiatku zosnulého. No a potom je ešte hostina po pohrebe. Jedlo sa necháva aj na hrobe nebožtíka, aby nezostal hladný.

Tak už asi chápete, aké dôležité je jedlo v srbskej kultúre. V Niši sa vám prakticky nemôže stať, že ostanete hladní. Doslova na každom rohu tu nájdete „rýchle” občerstvenie, pekárne a kafany, tradičné srbské reštaurácie s domácim jedlom. Niš je preslávený svojím burekom. Ten možno poznáte aj z tureckej kuchyne. Burek je vysoko kalorické pečivo so syrom, mäsom alebo špenátom vo vnútri. Srbi ho jedia zvyčajne na raňajky s jogurtom. Mimochodom srbský jogurt je redší než náš a pije sa.

Jedlo v tejto časti Srbska je výrazne ovplyvnené Turkami, ktorí po stáročia okupovali toto územie. A tak tu nájdete turecké sladkosti, ako napríklad ratluk, halva, baklava, tulumbe. Pochutnať si môžete na sarme z vínových listov či musake. Určite neodíďte zo Srbska bez toho aby ste ochutnali pljeskavicu, tradičný srbský burger, čevapi a roštilj. Milovníci mäsa nájdu v Niši raj. Jedlo zapite domácou rákijou.

Pamätníky histórie

Svojou polohou si Niš vyslúžil skutočne turbulentnú históriu. V centre Balkánu sa miešali národy a neustále viedli vojny. Rimania tu po sebe zanechali pozostatky infraštruktúry mesta. Rímske archeologické nálezisko Mediana reprezentuje luxusnú rezidenciu s vyspelou ekonomikou. Archeológovia tu našli pozostatky rímskej vily, vodnej veže a kúpeľov. Azda najznámejším rodákom Niša je byzantský cisár Konštantín Veľký.

Približne v 6. storočí začali oblasť osídľovať Slovania. Až do 9. storočia bol Niš súčasťou Byzantskej ríše, neskôr patril k Bulharom a od 12. storočia pripadol Srbom. No a okrem Srbov si od 15. storočia na oblasť nárokovala Osmanská ríša. Nasledujúce storočia boli poznamenané krvavými bojmi a povstaniami.

Pevnosť pri rieke Nišava
Pohľad na pevnosť z brehu rieky Nišavy.

Najdôležitejšími pamiatkami týchto čias je pevnosť nad riekou Nišava a Ćele Kula, veža postavená z lebiek srbských povstalcov proti Osmanskej ríši. K nej sa viaže príbeh srbského hrdinu Stefana Sindelića, ktorý bojoval so svojím vojskom proti absolútnej presile Turkov na hore Čegar, ktorá sa nachádza neďaleko Niša. Keď už bola situácia beznádejná a hrozilo, že Turci nielen vyhrajú, ale zmocnia sa aj celej munície, Stefan a jeho vojsko obetovalo svoje životy a vyhodili do vzduchu seba aj armádu Turkov. Nišský paša vtedy nariadil, aby sa srbským vojakom odrezali hlavy. Na výstrahu ich neskôr poukladali do veže, ktorá v Niši stojí dodnes.

Ćele kula
Kaplnka Ćele kula, vo vnútri sa nachádza veža z lebiek srbských vojakov.

V 20. storočí Niš poznamenala prvá a druhá svetová vojna. Srbsko sa postavilo nacistickému Nemecku, čo viedlo k vyvraždeniu tisícok Srbov. V Niši sa nachádza koncentračný tábor Crveni krst a pamätník v tvare troch pästí na vrchu Bubanj, kde bolo brutálne zastrelených 10 000 nevinných ľudí.

Ďalšou zdrvujúcou ranou pre Niš bolo bombardovanie vojskami NATO v 90-tych rokoch. V centre mesta, neďaleko pevnosti, sa nachádza kaplnka s menami obyvateľov Nišu, ktorí umreli pri bombardovaní.

Po stáročia mali Srbi imidž odolných bojovníkov. Keď sa pozriete na ich históriu, niet sa čomu čudovať. Na tomto kúsku zeme nebol pokoj asi nikdy. Napriek tomu sú tu ľudia láskaví, zhovorčiví a vždy ochotní pomôcť.

Príjemné miesta na oddych

Okrem monumentov dejín tu nájdete aj príjemné miesta, kde si môžete vychutnať južanskú atmosféru Nišu. Môžete sa prejsť okolo rieky Nišava. V pevnosti sa nachádza park a vonkajšie kaviarničky, ktoré sa v letné večery zmenia na kluby. Ak sa v Niši ocitnete v auguste, môžete zažiť džezový festival Nishville s medzinárodnými umelcami.

Nišavský Kej
Prechádzka po Nišavskom Keji upokojuje, počas letných večerov sa mení na párty miesto.

Letné večery sú ako stvorené pre Nišavský kej, teda oblasť okolo rieky Nišavy. Mladí ľudia sedia pri rieke, popíjajú pivo, rákiju, hrajú na gitare. Ak máte radi parky, tak sa môžete zastaviť v Čair. Nachádza sa tam ihrisko a preliezky pre deti. Lavičky, ale aj cesty pre skateboard alebo korčule.

Známy je aj park Sveti Sava, kde nájdete veľký pravoslávny kostol. V parku je veľa milých kaviarničiek, kde si môžete posedieť.

Park Sveti Sava a pravoslávny kostol zasvätený svätému Savovi
Park Sveti Sava a pravoslávny kostol zasvätený svätému Savovi. V okolí nájdete množstvo malých kaviarní.

10 km od Nišu sa nachádzajú kúpele Niška Banja. Počas leta si môžete omočiť nohy v termálnom prameni a vo fontánach, vychutnať si pohľad na Niš a prejsť sa po lese. Ak ste fanúšikom adrenalínu, tak z vrchu nad Niškou Banjou môžete skúsiť paragliding.

Obľúbeným miestom asi všetkých obyvateľov Nišu a turistov je Kazandžijsko, malá ulička v centre mesta so starým kamenným chodníkom s kaviarničkami po oboch stranách.

Turistov do Srbska lákajú najmä párty, kvalitný a silný alkohol, výborné jedlo, nízke ceny a krásne ženy. Ja si osobne myslím, že Srbsko môže ponúknuť ešte o veľký kus viac. Ak Nišom len prechádzate na ceste do Bulharska, Macedónska alebo Grécka, určite sa zastavte aspoň na chvíľku. Naozaj stojí za to.

Plánujete výlet do Srbska? Prečítajte si aj náš článok o meste Belehrad.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Pozvánka

„Stopovanie je filtrom na zaujímavých ľudí.” Excentrický pútnik Ladislav Zibura v Bratislave priblíži svoju cestu naprieč Európou

0
Cestovanie História a kultúra Mestá Taliansko Tip na výlet

Bohémske Miláno

0
História Novinky Zahraničie Zaujímavosti

Ako oslavujú Veľkú noc vo svete

Navigácia

Magazíny