Len nedávno sme tu mali Vianoce a už sa blížia veľkonočné sviatky. Ak aj vy využívate práve prázdniny na to, aby ste cestovali, možno ste už zažili niektorý z veľkonočných zvykov aj v inej krajine. Práve tieto sviatky sú spájané s najrôznejšími aktivitami a druhmi osláv. Pozrite sa spolu s nami, ako prežívajú Veľkú noc inde vo svete.
U nás sa veľkonočné sviatky oslavujú chvíľu po jarných prázdninách, ale napríklad v takej Austrálii sú veľkonočné prázdniny prvým oddychom od Vianoc. Práve Austrálčania využívajú Veľkú noc sa vychutnanie si posledných letných lúčov pred prichádzajúcou zimou, zatiaľ čo u nás je Veľká noc sviatkom jari. Pozrite sa, aké iné rozdiely panujú kade-tade po svete.
Francúzsko
V mestečku Haux sa každoročne pripravuje omeleta zo 4500 vajec, ktorá nasýti až tisíc ľudí na hlavnom námestí. Tento zvyk pochádza ešte z čias Napoleona, kedy jeho armáda prechádzala cez južné Francúzsko. Zastavil sa tu v malom mestečku a zjedol omeletu, ktorá mu chutila tak veľmi, že prikázal pozbierať vajcia od všetkých obyvateľov. Následne bola vytvorená gigantická omeleta pre celú jeho armádu.
Seville, Španielsko
Jedna z najväčších veľkonočných osláv sa odohráva práve v španielskom mestečku Seville. Až 52 rozličných rádov veriacich sa podieľa na obrovskom pochode, ktorý má znázorňovať ukrižovanie Ježiša Krista. Nájdete tu množstvo pochodujúcich kapiel, tisícky divákov, barokových sôch a iných príznačných dekorácií. Nechýba ani patričný odev, ktorý je pre túto udalosť v Španielsku typický.
Švédsko
Veľká noc vo Švédsku pripomína v mnohých ohľadoch Halloween. Deti sa prezliekajú za veľkonočné čarodejnice, majú na sebe dlhé sukne, farebné šatky na hlavách a namaľované červené líca. Chodia od domu k domu a vymieňajú svoje maľby a kresby za sladkosti.
Bulharsko
V Bulharsku majú veľmi zaujímavú tradíciu, a to súboje s varenými vajíčkami. Ten komu zostane nerozbité vajce, vyhráva. Víťaz je považovaný za najúspešnejšieho člena rodiny počas nadchádzajúceho roka. Podľa inej tradície najstaršia žena v rodine potrie deťom líce prvým červeným vajíčkom, ktoré nafarbila. Tento zvyk symbolizuje prianie, aby boli deti zdravé, silné a aby mali červené líčka. Na Balkáne obľúbujú prírodné farbenie vajec. V Srbsku zostáva červené vajíčko v dome po celý rok. Nazývajú ho „čuvar kuče“, čo môžeme preložiť ako strážca domu.
Maďarsko
Maďarsko je známe svojím polievaním. Na Veľkonočný pondelok chlapci postriekajú parfumom, kolínskou alebo vodou hlavy mladých dievčat a vypýtajú si bozk. Ľudia zvykli veriť, že voda má uzdravujúce účinky.
Korfu, Grécko
Počas Bielej soboty si dávajte pozor, keď budete kráčať ulicami Korfu. Ľudia tu totiž v tento deň hádžu hrnce, panvice a inú keramiku von oknom. Niektorí ľudia považujú tento zvyk za symbol príchodu jari, nakoľko do hrncov budú čoskoro zbierať novú úrodu. Iní tvrdia, že ide o starý benátsky zvyk, kedy na Nový rok ľudia vyhadzovali všetky staré veci.
Bermudy
Na Veľký piatok sa obloha na Bermudách zaplní množstvom podomácky vyrobených šarkanov. Obyvatelia jedia pečivo z tresky a koláče plnené sušeným ovocím, ktoré sú navrchu ozdobené krížikom. Tradícia hovorí, že všetko sa to začalo, keď lokálny učiteľ z britskej armády nevedel žiakom v nedelnej škole vysvetliť nanebovzatie Ježiša Krista. Preto si vyrobil šarkana, ktorý má tradične tvar kríža, aby mohol svoje rozprávanie lepšie demonštrovať.
Nemecko
Mnoho krajín je známych svojím skrývaním vajíčok, ktoré musia deti hľadať po parku či v záhrade. V Nemecku sú veľkonočné vajíčka práve naopak vystavované na stromoch na uliciach a niektoré stromy sú obvešané až tisíckami farebných vajíčok.
Washington D.C.
Veľká noc v USA je známym sviatkom, zúčastňuje sa jej každoročne aj samotný prezident. V Bielom dome sa koná tradičné kotúľanie veľkonočných vajíčok, pri ktorom sa zabaví množstvo detí. Táto tradícia siaha až do 19. storočia, kedy deti kotúľali farebné natvrdo uvarené vajcia veľkou lyžicou.